Yaşardoğu Spor Salonu Müze Oluyor

1
45.309 views

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nu 19 Mayıs 1919 bağımsızlık mücadelesini anlatan üç boyutlu panorama müzesi haline getireceklerini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nu 19 Mayıs 1919 bağımsızlık mücadelesini anlatan üç boyutlu panorama müzesi haline getireceklerini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şehnaz Dereli’nin AKS TV’de hazırlayıp sunduğu “İş ve Ekonomi” programının konuğu oldu. Belediye hizmetlerinden daha çok Samsun ekonomisinin masaya yatırıldığı programda Başkan Yılmaz, kent turizmine dönük bazı çalışmalardan da bahsetti. Yılmaz, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nun 19 Mayıs 1919 bağımsızlık mücadelesini anlatan üç boyutlu panorama müzesi haline getireceklerini belirtti.

“Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat Kılıç sağolsun kentimize biri 7 bin 500 kişilik diğeri de 2 bin 500 kişilik iki spor salonu yaptırdı. Bunlar kısa sürede biten ve kolay olmayan işler. Sadece 7 bin 500 kişilik salonu 35, 40 milyon TL para harcandı. Bunun yanında fuar ve kongre merkezimiz yakında hizmete girecek. Tüm bunlar turizm iddiası olan şehirlerin olmazsa olmazları. Bu unsurların hepsi kent turizmine katkı sağlayacak.” diyen Yılmaz, “Sayın Bakanımız yeni salonda uluslararası judo organizasyonuna ev sahipliği yapmak istiyor.

İnşallah mart ayı sonuna kadar salonu tamamlarız ve bu organizasyonu yaparız. Bunu yaparsak şehrimize en az 5 bin insan gelecek. Bu arada yeni salonlar yapılınca şehrin önündeki eski olan Yaşar Doğu Spor Salonu’nu yıkacaktık. Sayın Valimizin benden bu salonla ilgili bir ricası oldu. Sayın Valimiz, Kurtuluş Yolu ambiyansını İstanbul’daki 1453 panoraması gibi 19 Mayıs 1919 panoraması ile taçlandıralım önerisinde bulundu. Benim Sayın Valimi kırmam mümkün değil. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımıza da valimizin önerisini ilettik. Sağolsun bakanımız da katkı vereceğini söyledi. Şimdi orayı bir panorama müzesine dönüştüreceğiz. Samsun’da müze konusunda eksikliklerimiz var. Kent müzemizi önümüzdeki günlerde hizmete alacağız. Bizim arkeoloji müzemiz de yeterli değil.

Orayı da bulunduğu yerden kaldırıp Samsun’a yakışır modern bir yere konuşlandırmalıyız. Bu zor bir iş değil. Bunu yapabiliriz. Onun yerini de bulduk. 2014 gibi programa aldırabilirsek bunu kısa sürede yaptırabiliriz.” şeklinde konuştu.

1 YORUM

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.