WordPress’de Yazı Nasıl Eklenir ?

0
1.513 views

Öncelikle hepinize merhabalar. Şuan bu sayfada olduğunuza göre siz de yazar olma yolundasınız demektir.

WordPress kullanımı oldukça basit bir o kadar da güçlü bir yazılımdır.

Bu deneyimi yaşadıkça sizde vazgeçemeyecek ve eğlenerek içerik girmeye başlayacaksınız.

Sizin de iyi bir editör olmamanız için hiç bir sebep yok. Sadece aşağıda anlatılanları adım adım takip ederek birçok özelliği kendiniz de keşfedebilirsiniz. Sizlere ilk etapta nasıl içerik ekleyebileceğinizi resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Şimdi sırayla başlayalım nasıl içerik gireceğimize..

1- KONU EKLEME

Öncelikle yukarıdaki  “Yeni” ya da Yazılardan “Yazı” linkine tıklayarak şuan yazıyı yazdığım bölüme geliyoruz.1


2 – İÇERİK GİRME

Yukarıdaki kısma konumuzun başlığını yazıyoruz. Editörde aşağıda 1. ok işaretiyle gösterilen simgeye tıklayarak gelişmiş seçenekleri açıyoruz. Aşağıdaki bölüme yazacağımız konuyu yazıyoruz. İlk cümleden sonra yazımızı  mutlaka bölmek zorundayız. Yazıyı bölmek için aşağıdaki resimde gösterdiğim 2 numaralı ok ile metin kısmına geçiyoruz. Metnimizdeki ilk cümleden yani ilk nokta işaretinden hemen sonra “more” butonuna bsıyoruz.  Bu kod oluşacaktır. <!–more–> Daha sonra Görsel kısmından devam ediyoruz.

2

8


3 – ETİKETLER

Sıra geldi en önemli işlemlerden birine. Yazımızı yazdıktan sonra aşağıdaki resimde 5 nolu okla gösterilen yerden mutlaka etiketlemeliyiz. Böylece yazımız arama motorlarında “google” gibi çok daha çabuk bulunacak ve çok daha fazla kişiye ulaşacaktır. Etiketleme yapmak için etiketler bölümüne tek tek konuyla ilgili anahtar kelimeler giriyoruz. Aynı ande birden fazla etiket için kelimelerin arasına virgül de koyabilirsiniz. Entere basarak etiketleri tek tek de girebilirsiniz.

Not : Anahtar kelimeleri şöyle düşünün; İnsanlar yazdığım konuyu google da nasıl arar. Googla ne yazarak ararlar. Mesela şeker hastalığı ile ilgili bir konu paylaştığınız etiket bölümüne şeker hastalığı, şeker kimlerde görülür, şeker hastalığının nedenleri, şeker hastalığının belirtileri, vs. gibi birçok anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Eğer hiç anahtar kelime eklemezseniz yazınız google da bulunması zorlaşır ve ziyaretçi sayısı çok düşük kalır.

3


4 -RESİM EKLEME

Evet hepinizin merak ettiği soru şu tahmin edebiliyorum. Resimleri ve öne çıkarılmış görselleri nasıl ekleyeceğiz. Öne çıkarılmış görsel nedir ? Ne işe yarar ? Normal resim ekleyince neden anasayfa manşette bozuk çıkıyor.

Acele etmeyin isterseniz sırayla başlayalım. Öncelikle eklemek istediğiniz resmi kesinlikle <!–more–> kodundan sonra eklemelisiniz. Yani yazının en üstüne resim eklemiyoruz. Yazımızı böldükten sonra <!–more–> kodundan sonra, dahası bölümden sonraki ilk paragraf kısaysa bir kaç paragraf sonra resmimizi ekliyoruz.

Resmi eklemek için Yazı yazdığımız yerin üzerindeki kalın, italik vs kodlarının üzerindeki “Ortam Ekle (6 Nolu Ok)” bölümüne tıklayarak Dosya seçten ekliyoruz.

4

5

 


5 – ÖNE ÇIKARILMIŞ GÖRSEL

Öne çıkarılmış görsel her konuda mutlaka olmalıdır. Eğer konuya ekleyeceğiniz resim sadece bir taneyse bunu “Ortam Ekle” den değil, öne çıkarılmış görsel menüsünden eklemelisiniz.

Şimdi öne çıkarılmış görsel nasıl eklenir ona gelelim. Yazdığımız konu ile ilgili içeriğimizi tamamladıktan sonra aşağıdan (9 Nolu ok ) “Öne çıkarılmış görsel olarak belirle” linkine tıklayarak yeni resmimizi seçiyoruz.

6


6- YAZIMIZ HANGİ BÖLÜMDE YAYINA GİRECEK ?

Artık yazımızı yayına vermeye hazırız. Şimdi içeriğimiz sitemizdeki hangi kategori ile ilgili ise aşağıdaki kategoriler bölümünden yazımızı yayınlamak istediğimiz kategoriyi seçiyoruz. Kategoriler bölümünde En Çok Kullanılan ve Tüm Kategoriler diye iki seçenek mevcuttur. Tabi ilk aşamada size bu şekilde görünmeyebilir. Çünkü sizin yazdığınız fazla bir kategori yoktur. Tüm kategorilere tıklayarak konumuz hangisine uygunsa onun önündeki kutucuğu işaretliyoruz. İsterseniz birden fazla kutuyu da işaretleyebilirsiniz. Hangi kutular işaretlenirse konunuz o bölümlerin hepsinde yayınlanır. Yazarlar kategorisine tıklarsanız sadece size ait yazar bölümünde yayınlanır.

3

Kategori seçimini yaptıktan sonra 10 nolu ok ile önizleme yapabilir konunuzun yayınlanmadan önceki son halini görebilirsiniz. 11 nolu ok ile yayınlaya bastığınızda artık içeriğiniz yayınlanmıştır.

Not : Ana sayfa manşette sadece Samsun Haber kategorisi tıklıysa çıkar. Samsun Haber kategorisi tıklı değilse anasayfa manşete girmez yazınız. İlgili kategorisinde yayınlanır.

7


Haydi bakalım buraya kadar geldiğinize göre ilk yazınızı yayımlayamaya hazırsınız demektir. Ziyaretçileriniz sizi sabırsızlıkla bekliyor…

Kaynak: SamsunLife

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.