Sendika Ne Olmalıdır ?

0
719 views

Çok çeşitli kaynaklarda sendikacılık hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Sendikacılığın Dünyadaki ve Türkiye’ deki gelişimini inceleyebilirsiniz. Biz konunun tarihini ya da gelişimini irdelemek istemiyoruz. Biz sendikacılığın günümüzdeki durumunu irdelemek istiyoruz.

Ülkemizde sendikacılık anlayışı ne yazık ki olması gerekenden oldukça uzakta. Sendikacılık siyasi partilerin güdümünde hareket ettiği için istenildiği düzeyde etkili olamamaktadır. Günümüzde A Sendikası A Partisiyle, B Sendikası B Partisiyle, C Sendikası da C Partisiyle ilişkilenmiş durumdadır. A sendikasına üye olan bir kişinin A partisi görüşünde olduğu, B sendikasına üye olan bir kişinin B partisi görüşünde olduğu, C sendikasına üye olan bir kişinin ise C partisi görüşünde olduğu düşünülmektedir.

Sendikanın asli görevi çalışanının özlük haklarını korumak ve savunmaktır. Bu kapsamda sendikaya siyaset karışması oldukça yanlış bir durumdur.

Biz diyoruz ki sendika da siyaset olmasın. Sendikalar tek çatı altında birleşsin. Örneğin Eğitim Öğretim ile ilgili belli başlı sendikalar (Eğitim Sen – Türk Eğitim Sen – Eğitim Bir Sen vs) Öğretmen Sen olarak tek çatı altında bir araya gelsin, siyaset değil özlük hakları konuşulsun. Ne tartışılacak konuşulacaksa özlük hakları konusunda yapılsın bu konuşmalar, tartışmalar. Diğer çalışanlar için de (sağlık, güvenlik gibi) aynı şekilde birleşsin sendikalar. Siyaset yapmak isteyen gitsin siyasi partiye üye olsun. Siyasetini orada yapsın. Eğer böyle bir hak kazanılabilirse tabiî ki.

Bu bağlamda eğer ki böyle bir birliktelik sağlanamazsa her şey aynı şekilde devam edip gidecektir.  Değişen hiçbir şey olmayacaktır.

Burada dinamitin fitilini ateşleyecek olanlar ise sendikalara üye olan kişilerdir. Sendikaların Tek Çatı altında birleştirilmesini ve siyasetten uzak durulup sadece özlük haklarının savunulmasını ilke edinen sendikal anlayışın doğması için ilk adımı bireyler atmalıdır.

Bunun için herkes bağlı bulunduğu sendikaya böyle bir çağrıda bulunmalı (sözlü, yazılı, e-posta, mektup vs) ve sendikasına böyle bir çalışmaya başlaması için  1 ay gibi bir süre tanıdığını belirtmelidir. Çalışmaların başlamaması ya da sendikaya yapılan bu çağrının dikkate alınmaması durumunda da sendikadan istifa edileceği açıkça belirtilmelidir.

İstenilen zaman dolduğunda da istifalar başlatılmalıdır. Türkiye genelinde bu şekilde toplu istifalar başladığı taktirde sayın büyüklerimiz emin olunuz ki bizi dikkate alacaklardır.

Saygılarımızla (Vatandaşın Sesi)

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.