Samsun’un En Büyük Camisi

0
2.931 views

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik’te yapımı başlatılan 3 bin kişilik merkez camiinin hem engelsiz hem de Samsun’un En Büyük Camisi olacağını söyledi.

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Karşıyaka Mahallesi’nde Adnan Menderes Demokrasi Meydanı ve hizmet binasının hemen yanında 5 bin 200 metrekare alanda yapımı başlatılan 3 bin kişilik caminin inşaat çalışmalarını inceledi. Canik Belediyesi öncülüğünde Canik Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından çalışmaları yürütülen caminin Samsun’un En Büyük Camisi olacağına işaret eden Başkan Genç, caminin meydan, hizmet binası ve otopark ile bütünleşeceğini söyledi.
ŞEHİRLER MEYDANLARI İLE ANILIR

Canik’e ve Samsun’a böyle bir camiyi kazandırmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Genç, “Şehirler meydanları ile anılır. Canik’e inşallah Samsun’un en büyük meydanını yapıyoruz ve kısa süre sonra da hizmete girecek.

Samsun bir Selçuklu şehri. Bizim tarihimizde Selçuklular bir şehri kurarken önce meydanı, hemen yanında camisini, vilayet ve belediye binalarını yapıyordu. Selçuklularda şehirler buna göre gelişiyordu. Canik’te yaptığımız meydanımızı da bu anlayışla yapıyoruz.

canik-merkez-camii-3
Canik’e büyük bir meydanı ve belediye binamızı kazandırmamızın ardından şimdi de bu bölgede büyük bir ihtiyaç olan merkez camii hayata geçiyor” dedi.
canik-merkez-camii-2
HERKES ORTAK OLSUN
Samsunlulardan da merkez caminin yapımında katkı isteyen Başkan Genç, “Bu cami herkesin ortak katkı sağladığı, herkesin emeğinin oldugu bir cami olsun. Kurulan dernek tarafından inşaat çalışmaları yürütülecek olan camimiz 3 bin kişi kapasitesiyle Samsun’un da en büyüğü olacak, aynı zamanda Adnan Menderes Demokrasi Meydanımızla da bütünleşecek. Caminin altı ise tamamen otopark olacak. İnsanlarımız namaz kılmaya geldiklerinde araçlarını rahatlıkla park edip ibadetlerini yerine getirebilecek. Camimizin ilçemize katkı sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.
canik-merkez-camii-1
MİMARİSİ DE FARKLI
Cami hakkında bilgi de veren başkan Genç, “Bu camimiz engelsiz bir cami olacak. Engelli insanlarımızın namaz kılabileceği, abdest alabileceği 21. yüzyıla hitap eden bir cami planlandı. Cuma ve cenaze namazlarının kılınacağı merkez camisi, mimarisiyle de farklı. Bakıldığında dua eden bir insanı andırmaktadır. Meydanımızın, hizmet binamızın, otoparkın ve camimizin ilçemize ve Samsun’a şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
canik-merkez-camii-55

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.