Samsun Terme Simenit Gölü

1
27.030 views

Samsun Terme Simenit Gölü Terme tarafından denize akan bir çayın, arazinin çok düz olmasından dolayı denize dökülmeden önce geniş bir alana yayılarak iç içe oluşturduğu gölleri de kapsayan yaklaşık 1520.83 ha lık bir alan Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Alanın yaklaşık 200 hektarı açık su alanı, gerisi sazlık ve bataklıktır.

Simenit gölü ve çevresi ilk olarak Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 01.12.1998 tarih ve 3308 sayılı kararı ile 1.derece doğal sit alanı olarak belirlenmiştir.

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 22.12.2006 tarih ve 1013 sayılı kararı ile de 1. ve 3. Derece doğal sit alanı olarak son şeklini almıştır.

Sahada yaban hayvanlarından tilki ve çakal bulunmaktadır. Göller gölgesi kuş ve balık açısından zengindir. Balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, saz delicesi, uzun bacak ve ırmak bülbülü bölgede kuluçkaya yatıp üreyen türlerdir.

Delta, yeşilbaş, yağmurcun, elmabaş, pakta, kılkuyruk gibi göçmen kuşları içinde kış süresince çok önemlidir.samsun-da-batik-sehir-2

Simenit Gölü ve Kayıp Şehir Efsanesi

Bölgede yaşayan insanlardan sıklıkça duyduğumuz bir hikaye, efsanedir batık şehir..

Yaklaşık on yıl kadar önce Samsun‘da bir balıkçının Valiliğe başvurusu sonucunda Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi‘nden gelen dalgıç arkeologlar sahilde kayıp limanı, Terme Gölyazı Simenit gölünde ise kayıp şehri araması ile Samsun’da batık şehir efsanesi tekrar gündeme gelmişti..

Olayla ilgili hikaye şöyle…

Salyangoz avcığı yapan bir balıkçı, Batıpark sahilinde batık liman ve Terme Gölyazı‘da ise kayıp antik kent gördüğünü iddia etti. İşi gereği Karadeniz’in derinliklerini iyi bildiğini ve salyangoz çıkarmak için dalış yaptığı sırada kayıp limanla ile Gölyazı’da antik kenti gördüğünü öne süren balıkçı Özcan Sancak, iddiasını ispatlamak için dilekçe yazarak Samsun Valiliği‘ne başvurdu. İşleme alınan dilekçe Valilik tarafından Müzesi Müdürlüğü‘ne havale edildi. Bunun üzerine müze yetkilileri Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi‘ne başvuruda bulunarak konunu araştırılması için dalgıç arkeolog gönderilmesini istedi. Talep üzerine Bodrum’dan Samsun’a gelen dalgıç arkeologlar, iddia sahibi balıkçı Özcan Sancak ile Karadeniz’e açılarak araştırma çalışmalarını başlattı.

samsun-simenit-golu

İlk Dalışta Tarihi Kalıntı Bulunamadı

Dalgıç arkeologlar ilk olarak Batı Park sahili Fener plajı açıklarında dalarak iddia edilen kayıp limanı aradı. Arkeologlara Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanlığı dalgıç ekibi de yardımcı oldu. Dalgıç arkeologlar uzun süre araştırmalarını sürdürdü. Su altı fotoğraf makineleriyle denizin dibinde fotoğraflar çekildi. Ancak, yapılan ilk dalışta herhangi bir antik kalıntıya rastlanılmadı..

Simenit Gölünde Kayıp Şehri Aradılar

Diğer yandan, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi dalgıçları, Terme ilçesi açıklarında da incelemelerde bulundu. Terme’nin Gölyazı beldesi Simenit gölüne dalış yapan arkeologlar, burada efsane kadın savaşçılar olan Amazonların yaşadığı ileri sürülen kayıp şehri bulmaya çalıştı. Yapılan çalışmalara Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü de büyük destek verdi.

samsun-simenit-golu-2

Amisos Antik Kenti de Bu Çevrede

Yapılan ilk dalış sonrasında bilgi veren Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi‘nden Dalgıç Arkeolog Güner Özler; “Balıkçı Özcan Sancak‘ın dilekçesinin sonucuna bakmak için sualtı müzesinden görevli olarak Samsun‘a geldik, “su altında bir kültür varlığı var mı? diye ona bakıyoruz. Burada Amisos Antik Kenti var. Onun uzantısında bir batık olabilir mi ve ya, tektonik çöküntüyle bazı kültür varlıkları denizin dibinde kalmış olabilir mi ? diye bakıyoruz”” dedi.

Karadeniz şartlarına göre ilk dalıştaki görüntülerin oldukça iyi olduğunu belirten Özler, ““İlk dalışta bir şey göremedik. Tekrar dalıp bakacağız. Alaçam ve Terme’de de çeşitli incelemelerde bulunacağız” şeklinde konuştu.

Önceki yıllarda da Simenit Gölünün Akgöl ve Kızlar Adası yöresinde inceleme yapan iki arkeolog, göl dibinde var olduğu sanılan bir duvarın izine rastlamıştı. Uzmanlar, duvarın çamur tabakasının altında kalmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

TARİHTE DENİZ TİCARET KENTİ OLDUĞU BİLİNİYOR

Çok eski bir yerleşim yeri olan Samsun‘un tarihi, milattan önce 10 binli yıllara dayanıyor. Bir çok uygarlığın yaşadığı kentte deniz ticareti ile uğraşıldığı biliniyor. Selçuklular döneminde, ticaret eşyalarının deniz yoluyla limanlara nakledildiği, Samsun iskelesinin, Sinop Limanı’nın gölgesinde kaldığına dair belgeler tarihi kaynaklarda bulunuyor. Evliya Çelebi de ünlü Seyahatnamesi’nde Samsun halkının gemicilikle uğraştığını, Samsun ile Kırım arasında deniz ticareti yapıldığından bahsediyor.

1869’da çıkan yangınla kül olan Samsun, yeniden inşa edilmişti.

1 YORUM

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.