Samsun Pidesi Nasıl Yapılır

0
16.801 views

Merhaba arkadaşlar. Şimdi sizlere Meşhur Samsun Pidesi Nasıl Yapılır onu anlatacağım.

Öncelikle söylemeliyim ki Samsun Pidesinin lezzetinin sırrı harcındadır. Genellikle kuşbaşılı, yumurtalı ya da pastırmalı pideler Samsun’da her pidecide güzel yapılır.

Samsun’ da bir çok pidecide pide yememe rağmen Kıymalı Samsun Pidesini tavsiye edebileceğim elle tutulur bir pideci bulamadım. Tabiki yok değil. Elbette kıymalı pidesinin de güzel olduğu yerler var. Örnek verecek olursak Pide Saray Sezai Usta, Samsun Sevgi Kafe ya da Yeşilyurt AVM’de Pide 55 olabilir.

Şimdi gelelim asıl konumuza pidemizin sırrına. Benim en çok beğendiğim pide evde kendi hazırladığım harçla pidecinin fırınına pişmek üzere verdiğim pidedir. Nasıl mı yapacağız, sabırsızlanmayın anlatıyorum işte..

Öncelikle malzemelerimiz yarım kg kıyma, 1 kg soğan, yarım kg domates, yeşilbiber, karabiber, tuz…

Çelik tenceremize yeteri kadar sıvı yağ koyduktan sonra biraz da margarin ekliyoruz. Çok ince bir şekilde doğranmış olan soğanlarımızı ve yine ince bir şekilde doğranmış olan 4, 5 adet yeşilbiberimizi de ekleyerek kısık ateşte pembeleşene kadar çevire çevire pişiriyoruz. Soğanlarımız ve biberlerimizin yumuşamasından sonra kabuklarını soyarak rondodan geçirdiğimiz domatesimizi ilave ediyoruz. Biraz da tuz ilave ettikten sonra pişirmeye devam ediyoruz. Hafif tıkırdamalar başlayınca isteğe bağlı bir tutam karabiber ekliyoruz.

samsun-pidesi-2

Bu şekilde  harcımızın piştiğini görünce son olarak kıymamızı ilave ediyor ve iyice karışmasını sağlıyoruz. Ve 10 – 15 dakika kadar kıymayla birlikte pişirmeye devam ediyoruz. İşte pideciye vereceğimiz harcımız hazır. Şimdi yapmamız gereken tenceremizi bir saat kadar uygun bir yerde bekleterek harcımızın soğumasını sağlıyoruz. Harcımız soğuduktan sonra tenceremizi pideciye götürebiliriz. Bu harçla yaklaşık 1o – 12 adet kapalı Samsun Pidesi yapılacaktır.

samsun-pidesi-3

Afiyet Olsun…

Not : Eğer çevrenizde bir pideci yok ise herhangi bir fırından ekmek hamuru alabilir ve evde içini kendiniz doldurabilirsiniz. Tabi bu biraz da marifet ister 🙂

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.