Samsun Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi

0
3.030 views

Samsun Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Samsun Merkez’de İlkadım ilçesinde yer almaktadır. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine ulaşım oldukça kolaydır.

1. ve 2. Dolmuş hatları hastanenin çok yakınından geçmektedir. Bununla birlikte belediye otobüslerinin de hastanenin bulunduğu cadde üzerinde güzergahı vardır.

Fevzi Çakmak Mahallesi Lise Caddesi’de bulunan hastane şuan Eski Samsun Devlet Hastanesi’ nin olduğu binada hizmet vermeye devam etmektedir. Samsun Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ nden randevu almak isterseniz (362) 230 91 00  numaralı telefonu arayabilirsiniz. Ayrıca hastanenin internet sitesinden de online randevu alabilirsiniz.

Samsun Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi bünyesinde 4 tane anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanı, 1 tane aile hekimliği uzmanı, 1 tane çocuk nörolojisi uzmanı, 1 tane çocuk alerjisi uzmanı, 1 tane çocuk endokrinolojisi uzmanı, 1 tane çocuk cerrahisi uzmanı, 1 tane çocuk endokrinolojisi uzmanı, 1 tane çocuk kardiyolojisi uzmanı, 1 tane çocuk nefrolojisi uzmanı, 16 tane çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, 1 tane diş hekimi uzmanı, 1 tane göz hastalıkları uzmanı, 23 tane kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, 1 tane neonatoloji uzmanı, 1 tane pratisyen uzmanı, 3 tane radyoloji uzmanı ve 1 tane tıbbi mikrobiyoloji uzmanı görev yapmaktadır.

Samsun Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin Tarihçesine Bakacak Olursak

Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 1937 yılında Samsun Belediyesi tarafından Samsun Doğum ve Çocuk Bakımevi adıyla hizmete açılmıştır. Daha sonra Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı bütçesine alınmıştır. 1939 yılında Şehir Kulübü civarında Samsun Doğum ve Çocuk Bakımevi için yeni bir bina yapımına başlanmıştır, ancak 2.Dünya Savaşı sıralarında tamamlanması mümkün olmamıştır. Bu nedenle 1954 yılında bugün (eski) Kamu Sağlığı Merkezi olarak bilinen binaya taşınmıştır.

1984 yılında Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Samsun 100.Yıl Bulvarı üzerinde Pafta No:63 Ada No:15 olan Mehmet Aydın Devlet Hastanesi ile ortak tapulu alan üzerine taşınan hastane, 170 yataklı olarak 2001 yılına kadar hizmete devam etmiştir. 1998 yılında başlatılan modernizasyon çalışmalarıyla hastane, hem fiziki hem de teknik hizmetler, ekipman ve hizmet anlayışı konusunda hızlı bir değişim sürecine girmiştir. Öncelikli olarak bir Doğum Hastanesinin temel üniteleri olan modern bir doğum salonu kurulmuş ve teknik ekipmanla desteklenmiştir. 25 yataklı modern bir prematüre yoğun bakım ünitesi hizmete açılmış, ameliyathane sayısı 4 e çıkarılarak modernize edilmiş ve reanimasyon odası hizmete açılmıştır. 2000 yılında Görüntüleme Merkezi, USG, Mamografi, Kemik Dansitometrisi ile hizmete açılmıştır. Laboratuvar her türlü tetkik yapacak hale gelmiş, Kan Bankası, Patoloji ve Mikrobiyoloji gibi yeni bölümler kurulmuştur.

Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma hastanesinin taşınması sonucunda ortak alan üzerinde bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesine ait olan poliklinik binası Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine eklenmiştir. Bu bina 2004 yılında 1071 m²’lik oturma alanı üzerinde yapılmış olup 4860 m²’lik kapalı alana sahiptir. Bina bodrum ve zemin katla birlikte toplam 5 (beş) kattan oluşmaktadır. Bu binada her doktora bir poliklinik odası hazırlanarak verilmiş ve poliklinik hizmetini destekleyecek birimlerle birlikte faal hale getirilmiştir. Ayrıca Hastanemizde branş dalları olan Çocuk Kardiyoloji, Çocuk Nefroloji, Çocuk Nöroloji, Çocuk Allerji, Çocuk Cerrahi, Çocuk Neonatoloji ve Çocuk Hematoloji ve Onkoloji  alanlarında da kesintisiz hizmet verilmektedir.

Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yataklı servis ve idari birimlerinin de Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine verilmesiyle Samsun Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesinin eski binasına taşınmıştır. 27905 m²’lik kapalı alanda tek ve çift kişilik toplam 280 yatak sayısıyla hizmet vermektedir.

İşyeri Adı
 Samsun Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi
Telefon  (362) 230 91 00
Faks  (362) 230 03 96
Adres
 Fevzi Çakmak Mah. Lise Cad. No:83 PK: 55070
İl  Samsun
İlçe  Samsun / İlkadım
Web Adres  http://www.samsundogumevi.gov.tr

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.