Samsun Çakallı Taşhan Restaurant

4
14.245 views

Samsun Çakallı Taşhan Restaurant Samsun‘un Kavak ilçesinde Anadolu Selçuklu Devleti  padişahı 2. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde yapılan İpek Yolu üzerindeki 800 yıllık Çakallı Han restorasyon görüp restaurant haline geldi.

Eski Ankara-Samsun yolu üzerinde Çakallı mevkiinde bulunan Samsun Çakallı Taşhan Restaurant’ın Selçuklu yapısı olduğu anlaşılmaktadır ve günümüze dek hala ayakta kalmayı başarmıştır. Yapılan araştırmalara göre 13.yy Selçuklu eseri olduğu anlaşılmıştır. Günümüzden 800 yıl öncesine aittir. Tarihsel kaynaklarda Taşhan, Çakallı kervansarayı gibi isimlerle söz edilmektedir.

Çakallı Köyü içerisinde eski Ankara yolu yakınında bir handır. Tarihi hakkında bilgi yoktur. Giriş kapısı yanlarındaki taşlar süslemeli yan taraftaki kemerler ise halk arasında söngürtlü taş denilen taslardan yapılmış ancak bu yörede bu taşlardan bulunmamaktadır. Nereden geldiği merak konusu olup, büyük kemer tahminen 10/12 metre kadar yükseklikte yanlardaki kemerler ise tahminen 4,5 metredir. Üst taraftan yağmur suları akmaya başladığından taşlarda siyahlaşma olmuş. Yanlarda 12 adet sağda 12 adet solda olmak üzere 24 adet küçük bölmeler vardır.

samsun-cakalli-tashan-2

Bu hanın giriş kapısı üzerinde şöyle bir yazı yazıldığı söylenmektedir. “Yedi sefer yıkılsam yapılacak gücüm karşımın karşısında saklı” diye yazarmış. Kaçak kazı yapanlar hanın karşılarında çok yerler kazmışlar fakat hiçbir şey bulamamışlar. Daha sonraki zamanlarda bir İngiliz’in gelerek kapının üzerinde ve yazının altında saklı olan altınları alıp götürdüğü söylenmektedir. Diğer bir adı da Selçuklu hanı olarak söylenmektedir. Selçuklular zamanında yapılmış olduğundan bu isim verilmiştir.

samsun-cakalli-tashan-3

Giyaseddin Keyhüsrev II (d. 1246) egemen olduğu sırasında 1237 – 1244 yılları olarak yapıldığı tahmin edilmektedir.


Kavak Çakallı Taşhan paylaşan: samsunlife

Günümüzde ise Samsun Valiliği ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından restore edilerek menemen, kaz tiridi ve gözleme gibi yiyeceklerin de sunulduğu restaurant olarak Samsun Büyükşehir Belediyesince işletilmeye başlanmıştır.

samsun-cakalli-tashan-1

İşyeri Adı
 Samsun Çakallı Taşhan Restaurant
Telefon  (0362) 751 61 71
Faks  –
Adres
 Samsun Çakallı mevkii
İl  Samsun
İlçe  Samsun / Kavak Çakallı Mevkii
Web Adres  –

4 YORUMLAR

  1. Harika bir yer Menemen de çok güzel ama belediyeye ait olduğu için personel çalışma saatleri duzenlenmediğinden çok zor durumdalar 15 saat mesai yapıyorlar ve yeterli degil üzgünüm ama keşke özellestirilse

  2. Eskişehirde görev yapan bir Samsunlu olarak kurban bayramında çakallı taşhana ilk defa ailece gittik gitmez olaydık, bu kadar adını duyduk ama adına yakışır bir hizmet verilmediğini gittikten sonra anladık menemenine bir şey söylemicem ama hizmet berbat, orası özel olsa bundan daha iyi verilirdi diye düşünüyorum, herhalde belediyenin diye fazla önemsenmediğini gördüm, yetkililere burdan söylüyorum böyle giderse oraya müşteride gelmez adıda kötü hizmetten dolayı etkilenir yazık olur memleketime

  3. Hemşehrilerim olarak ikaz etmeme rağmen aynı anda üç dört masanın birden müdüriyete şikayete gitmesi çok yerinde bir durumdu sanki. kardeşim eğitim sıfır ya bir bile değil garson değil çoban vallahi çoban bile mesleğini bunlardan daha güzel yapar burası ne kadar gider bilmem ama çok kötü çok berbat hatta berbat ötesi gittiğimize mi yanalım ödediğimiz paraya,mı ekmekler bir haftalık. Servis olmayacak kadar berbat fiyatlar KOL GİBİ Şimdi aynı şikayeti samsun belediyesine,de yazıcam. Ha inanmazsanız bayramın 3 günü saat oniki pos makinası sliplerine bakabilirsiniz zaten müdürleri,de yerin dibine soktuk ama girdilermi bilmem

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.