Samsun Ayakkabı Dünyası

0
1.901 views

Samsun Ayakkabı Dünyası 1923 yılında kurulan AKBACAKOĞLU GRUBU, geçtiğimiz 85 yıl süresince Türk ayakkabı sektörünün en önemli ve en saygın isimlerinden biri oldu.

Bugün AKBACAKOĞLU GRUBU bünyesinde yer alan, yıllık satışı milyonlarca çift ayakkabıyı aşan AYAKKABI DÜNYASI MAĞAZALARI, ayakkabı sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alıyor.

Akbacakoğlu Ailesi’nin öyküsü 1923 yılında Hafız Ahmet Efendi’nin mütevazi bir yemeni-mes atölyesine ortak olmasıyla başladı. O yıllarda merkep sırtına yüklediği ayakkabı, mes ve yemenilerle Beypazarı çevresindeki köy ve kasabaların ayakkabı gereksinimini karşılayan Hafız Ahmet Efendi, böylece ayakkabıcılıkta ilk pazarlamacılığı da başlatmış oldu.

Ticari faaliyetlerini oğlu Niyazi Akbacakoğlu ile birlikte sürdüren Hafız Ahmet Efendi zamanla Ankara’ya da ayakkabı satmaya başladı. 1923 ve 1953 yılları arasında önce yemeni mes, daha sonra da lastik ve keten ayakkabı işini Beypazarı’nda geliştiren aile, Niyazi Akbacakoğlu’nun kararıyla 1953 yılında Ankara’ya yerleşti.

Aile, Samanpazarı Saraçlar Çarşısı’nda 250 liraya kiraladıkları 17 metrekarelik bir dükkanda Niyazi Akbacakoğlu Kavafiye ve Lastik Evi’ni açtı. Dedesinin ve babasının izinden giden Mehmet Akbacakoğlu ailenin üçüncü kuşak temsilcisi olarak pek çok yeniliğe imza attı.

Sektöre 11 yaşında ilk adımını atan Mehmet Akbacakoğlu, 1973 yılında ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren gruplarla anlaşma yaparak ailenin toptancılığa geçmesini sağladı.

Toptancılık döneminin ardından ayakkabı mağazacılığında yeni bir konsept yaratan AKBACAKOĞLU GRUBU, 1996 Nisan’ında Ankara İzmir Caddesi’nde ilk AYAKKABI DÜNYASI MAĞAZASI’nı hizmete sunarken, aynı zamanda Türkiye’nin ilk TSE’li ayakkabı mağazasını da açmış oldu. Butik ayakkabıcılık anlayışını, büyük metrekarelerde uygulayan AYAKKABI DÜNYASI MAĞAZALARI, müşterileriyle birebir ilgilenip, pratik bir alışveriş ortamı yaratıyor.

Bugün firma yönetiminde, ailenin dördüncü kuşak temsilcisi Faruk Akbacakoğlu, Mahmut Akbacakoğlu ve Fatih Akbacakoğlu’nun da aktif olarak yer almasıyla dört kuşaktır devam eden bir öykü 21. Yüzyıla taşınıyor.

İşletme Adı  Samsun Ayakkabı Dünyası
Telefon  (0 362) 431 05 73
Faks  (0 362) 431 07 12
Adres  19 Mayıs Mah.İstiklal Cad.No:72
İl  Samsun
İlçe  Samsun / İlkadım
Web Adres  http://www.ayakkabidunyasi.com.tr/

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.