Samsun Atatürk Evi

0
49.845 views

Samsun Atatürk Evi Tekkeköy ilçesi Kirazlık mevkii Samsun-Ordu karayolu üzerinde Kirazlık köprüsü yanında Atatürk’ün Selanik’teki doğduğu evin aslına uygun olarak belediye tarafında yapılmıştır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunun geçtiği evin birebir aynısı olan bu ev müze olarak Samsun halkını ve misafirlerini beklemektedir. Şehrin biraz dışında ve sanayi bölgesine yakın olması çevre düzenlemesi çalışmalarını olumsuz yönde etkilemiştir.

Bu müze ev şehirin içindeki bir parka yapılmış olsaydı çok daha güzel bir izlenim oluşturabilirdi diye düşünüyoruz.

ATATÜRK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te Kocakasım Mahallesi Islahhane Caddesi’nde üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır.

Babası tarafından Hafız Efendi 14.-15.yüzyılda Konya ve Aydın’da Makedonya’ya yerleştirilmiş Kocacık Yörüklerindendir. Zübeyde Hanım ise Selanik yakınlarındaki Langaza Kasabası’na yerleşmiş eski bir Türk ailesinin kızıdır.

Milis subaylığı, evkaf katipliği, gümrük memurluğu ve kereste ticareti yapan Ali Rıza Efendi 1871 Zübeyde Hanım’la evlendi. 1888 yılında 47 yaşında öldü. Atatürk’ün beş kardeşinden dördü küçük yaşlarda öldü. Sadece Makbule Hanım 1956 yılına kadar yaşadı. Büyük bir fedakarlıkla çocuklarını yetiştiren Türk kadını Zübeyde Hanım oğlunun başarılarını gördükten sonra 14 Ocak 1923’te İzmir’de 66 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bugün Müze olarak ziyarete açık bulunan Selanik’teki Atatürk Evi, Selanik Başkonsolosluğumuzun da bulunduğu etrafı duvar parmaklıklarla çevrili bir bahçenin ana caddeye bakan köşesi üzerindedir. Ev üzeri tuğla çatılı,çıkartmalı,eski Türk  evleri tipinde ve zemini ile birlikte üç katlıdır.

samsun-ataturk-evi-1

Atatürk was born in this house in 1881. His father was Ali Rıza Efendi and his mother was Zübeyde Hanım.He married to Zübeyde Hanım in 1871. Ali Rıza Bey died in 1888 when he was 47 years old. Zübeyde Hanım died in 1923 when she was 66 years old after she had seen the excellent success of his son. The home in Seloniki gives service as a museum nowadays. It is on the same garden with our consulate. It consists of 3 stairs.

samsun-ataturk-evi-2

ATATÜRK’ÜN SELANİKTE’Kİ DOĞDUĞU EVİN TARİHÇESİ

Selanik’te Koca Kasım Paşa Mahallesi Islahhane Caddesi ( Apostolu cad. ) üzerinde 75 nolu ev.1870 yılında Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı tarafından yaptırılmıştır.

Önce İbrahim Zühdü’ ye daha sonra da Selanik halkından Abdullah Ağa’ya satılmıştır. Atatürk’ün babası bu evi 1878 yılında kiralamıştır. Mustafa Kemal 1881 yılında bu evde doğmuştur.1888 yılında Ali Rıza Bey’in vefatıyla annesi Zübeyde Hanım Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanımı da yanına alarak bu evden ayrılmıştır.

Atatürk, subay olduktan sonra Suriye’deki görevinin bitmesiyle Selanik’e tayin olmuş, yeniden annesi ve kız kardeşiyle bu evde oturmaya başlamıştır. Trablusgarp ve Balkan Savaşının başlaması üzerine Atatürk cephelere gitmek üzere Selanik’ten tekrar ayrılmıştır.

Annesi ve kız kardeşi de Balkan Savaşından sonra İstanbul’a gelerek Atatürk’ün Şişli’deki evine taşınmışlardır. Selanik’teki bu evde bir dönem Yunanlı aile kalmıştır. Daha sonra Selanik’teki bu evin, Selanik Belediyesi tarafından satın alınarak Atatürk’e hediye edilmesi kararlaştırılmıştır. Kapısına üç dilde Türkçe, Yunanca ve Fransızca olarak “ Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal bu evde doğmuştur.” yazılı tabela asılarak, Cumhuriyet’in kuruluşunun 10.yıldönümünde Selanik Konsolosluğumuza devredilmiştir. 20 yıllık bir bakım ve onarımdan sonra 10 Kasım 1953 günü müze olarak törenle halkın ziyaretine açılmıştır. 1966 yılında tekrar onarımdan geçirilen ev, Türk Konsolosluğumuzun bahçesinin caddeye bakan köşesinde müze olarak hizmete devam etmektedir.

THE HISTORY OF THE HOME IN WHICH ATATÜRK WAS BORN

The home is on the Koca Kasım Pahsa Ward, Islahhane Street, No: 75. It was constructed by Rodoslu Müderris Hacı Mehmet in 1870. Ali Rıza Bey, the father of Atatürk, rented this home in 1878. Mustafa Kemal was born in this home in 1881.After the death of Ali Rıza Bey, Atatürk and his family left this home.When Atatürk became a soldier ans was appointed to Seloniki,his family started tol ive there again. With the start of  Trablusgarp and Balkan Wars, they left the home again and hiz family moved Atatürk’s home in Şişli.In this term, a Grek family stayed in this home.After some years,Seloniki municipality bought this höme to give Atatürk as a present.On the tenth anniversary of the establishment of our Republick,it was given to our Consulate in Seloniki. It started to give service as a museum in November 10th,1953.

samsun-ataturk-evi-3

SAMSUN – TEKKEKÖY İLÇESİNDE BENZERİ YAPILAN

ATATÜRK’ÜN SELANİKTE DOĞDUĞU EV

2004 Yılı Temmuz ayında Kutlukent Belediye Başkanı Hayati TEKİN Halkoyunları ekibi ve bir kısım halkla Yunanistan’ın Serez-Kerkini Belediyesinin davetiyle festivale katıldı.

samsun-ataturk-evi-4

Festival dönüşü Selanik, Kaval, Drama ve mübadele ile terk edilen köyler gezildi. Halkoyunları grubundaki öğrencilerin “ Bu evi herkes buraya gelip göremiyor. Benzerini Samsun’a beldemize yapsak ne iyi olur” önerisine Kutlukent Belediye Başkanı Hayati TEKİN olumlu bakmış, plan ve projelerini bir yıl içerisinde tamamlayarak inşaatına 2005 yılında başlamıştır.

samsun-ataturk-evi-5

Bir yıl gibi kısa zamanda aslına uygun bire bir yapılıp donatılan ev 25 Haziran 2006 yılında törenle açılarak halkın ziyaretine sunulmuştur.  Samsun-Ordu karayolunun 7.km.sinde karayolu kıyısında yer alır.

samsun-ataturk-evi-6

Erzurum, Sivas, Amasya Kongre binaları, eski meclis binasının 1/20 oranındaki maketleri ve kurtuluş savaşındaki kahramanların heykelleri ile donatılacak olan bahçe kısmının çevre düzeni çalışmaları hızla devam etmektedir.

samsun-ataturk-evi-7

samsun-ataturk-evi-8

samsun-ataturk-evi-9

Müze Adı
 Samsun Atatürk Evi
Telefon  (0362) 266 84 10
Faks  –
Adres
 Samsun – Ordu Karayolu Kirazlık Mevkii
İl  Samsun
İlçe  Samsun / Tekkeköy
Web Adres  –

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.