Samsun Atakum Çakırlar Korusu

0
8.604 views

Hepimizin mutlaka bir anısının bulunduğu, Samsun’un gizli cenneti Samsun Atakum Çakırlar Korusu, uzun yıllardır bakımsız kalmış ve eski cazibesini kaybetmişti. Buna istinaden Atakum Belediyesi bu gizli cenneti tekrar gün yüzüne çıkarmak için 2011 yaz aylarında çalışmalara başladı ve 2012 yılında yapımı tamamlandı.

Samsun Atakum Çakırlar Korusu artık dört mevsim ayrı güzelliklere sahip bir doğa harikası durumuna geldi.

Çakırlar Korusunda Tek bir ağaca bile zarar vermeden ormanın derinliklerine doğru ilerleyen, yerden 1.5 metre yükseklikte ahşap yürüyüş yolu yapıldı. Bu ahşap yürüyüş yolu subazlı emprenye maddesi ile boyandı ve ahşap koruma altına alındı. Orman içine yerden 2 metre yükseklikte tamamen ahşap kullanılarak tasarlanan 2 adet kafe/restoran yapıldı.

Ağaçlara ağların gerilmesi yöntemiyle dev bir kuş kafesi yapıldı. Yol kenarına 1 adet içinde pide fırını da olan çay bahçesi yapıldı. 2 adet tenis kortu yapıldı. Tenis oynayacakların kullanımı için soyunma odası, duş ve kafeterya yapıldı.

1 adet mescit Konserler için sahne, tribün ve kulis…  Mevcutta bulunan 2 adet WC tamamen yenilendi, ahşap giydirilerek doğaya uyumlu hale getirildi. Koru içindeki yol araba trafiğine kapatılarak doğal taş ile kaplandı.

cakirlar-5-5

Araçlar için korunun hemen yanında otopark tasarlandı ve uygulandı. Korunun 2 girişine modern görünümlü girişler tasarlandı ve uygulandı. 50 adet ahşap kuş yuvası ağaçlara asıldı.

cakirlar-55

400 metrekare alana oturan dev bir ahşap çocuk parkı, 1 adet basketbol sahası, 2 adet kameriye yapıldı.

Tüm ahşap piknik masaları yenilendi. Sinek, böcek, kene vb. zararlılara karşı doğaya zararsız maddeler kullanılarak önlem alındı…

İşyeri Adı
 Samsun Atakum Çakırlar Korusu
Telefon  (0362) 457 59 69
Faks  –
Adres
 Atakum Çakırlar Korusu mevkii
İl  Samsun
İlçe  Samsun / Atakum
Web Adres  –

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.