Saç Dökülmesi Nedir ?

0
1.908 views

Saç Dökülmesi Nedir ?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen, hormonal değişiklikler, yaşlılık veya genetik kaynaklı sebepler sonucu ortaya çıkabilen, saçların zaman içinde kaybedilmesi problemine saç dökülmesi denir. Ayrıca travmatik nedenler, yanıklar ve çeşitli cilt hastalıkları da saç kaybına sebep olabilir. Saç kaybı, kişi üzerinde fiziksel değişikliklere ve buna bağlı psikolojik sorunlara sebep olabilir. Bu kayıpların geri dönüşü yoktur; ancak saç ekimi ile ağrısız ve konforlu bir şekilde kişilerin saçlarına tekrar kavuşması mümkündür.

Herkes için günde 50 – 100 kadar saç telinin dökülmesi, tıbbi açıdan oldukça normaldir. Bir gün içinde, bu sayının üzerinde saç kayıpları yaşayan kişilerde saç dökülmesi sorunu olduğu kabul edilir.

Tıbbi adı alopesi olan saç dökülmesinin bir kaç tipi vardır:

 1. Bunlardan en sık görüleni erkek tipi (androgenetik) alopesi denen tiptir. Androgenetik alopeside saç dökülmesi kafanın tepesindeki ve şakaklardaki saç tellerinin incelmesiyle başlar. Erkek tipi saç dökülmesine sahip kişilerde 20’li yaşlarda incelmeye başlayan saçlar, yaş ilerledikçe kaybedilir ve neticede kişinin tepe bölgesindeki saçlar tamamen dökülür, sadece başın yanlarındaki ve arkasındaki saçlar kalır. Androgenetik alopesi genetik kaynaklıdır, kişiye anne ve babasından geçer. Bu dökülme, normal dökülmeden farklıdır ve bu tip dökülme genetik kaynaklı olduğu için önlenebilmesi imkansızdır. Bunun dışında erkeklik hormonu veya yaşlılık da androgenetik alopesiye sebep olabilir.
 2. Telogen effluvium denen 2.tip saç dökülmesi, kişinin uzun süreli ateş, ciddi bir enfeksiyon, büyük bir ameliyat veya genel bir strese maruz kalmasının ardından 2 – 3 ay içerisinde meydana gelen saç dökülmesi tipidir. Bazı hanımlarda doğum sonrası meydana gelen saç dökülmesi de bu tiptir. Bu duruma gebelik ve doğumun sebep olduğu ani hormon değişimleri neden olur.
 3. Bazı ilaçlar kişilerde saç dökülmesine sebep olabilir. Özellikle kanser ilaçları, ani ve yaygın saç dökülmesi yaratabilir.
 4. Özellikle kanser gibi bazı hastalıklar saç dökülmesine sebep olabilir.
 5. Kafa derisinde mantar hastalığına sebep olan Tinea capitis, yama şeklinde açıklıklara sebep olur. Bu enfeksiyon ile saç, tam deriden çıktığı anda kırılır ve kaybedilir.
 6. Bir diğer saç dökülmesi tipi, travmaya bağlı saç dökülmesi tipidir. Saçlara örneğin maşa uygulanması gibi saçı aşırı sıcağa maruz bırakmak, saça kuvvetli kimyasallar sürmek veya saçları çekiştirmek gibi, sebepleri kişi kaynaklı olan saç dökülmesi tipidir.

Saç Ekimi Nedir ?

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde hormonal dengesizlik, genetik yatkınlık, vitamin eksikliği, kansızlık ,olumsuz dış fiziksel şartlar nedeniyle oluşmaktadır. Meydana gelen saç açıklığı insanlarda psikolojik sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle insanlar, saçlarının dökülmesini engellemek, dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak ya da dökülmüş saçların neden olduğu görüntüyü düzeltmek için çeşitli çözüm yolları ararlar.

Erkeklerde özellikle tepe ve alın bölgesinde bulunan saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olduğu için zarar görmekte ve dökülmektedir. Fakat ense bölgesinde iki kulak arasında bulunan saç kökleri testesteron hormonuna duyarlı olmadığından dökülmezler. Saç ekimi bu dökülmeyen saç köklerinin ihtiyaç duyulan bölgeye transfer edilmesi işlemidir.

Donör bölgedeki sağlıklı saç kökleri, uzman ekip tarafından lokal anestezi altında alınıp, açıklık bulunan bölgeye tek tek yerleştirilir.

Saç ekimi, lokal anestezi altında yapılır. İşlemin lokal anestezi altında yapılması sayesinde, işlem süresince hasta ile doktor iletişim içerisindedir. Kişi kendini oldukça rahat hisseder, operasyon sırasında ağrı hissi duymaz.  Sadece lokal anestezik ilaçlar hafif bir sızı hissettirebilir. Operasyon sonrası doktorun önereceği ağrı kesici ve antibiyotiklerin düzenli olarak kullanılmasıyla operasyon sonrası süreci ağrısız ve oldukça rahat bir şekilde tamamlanır.

Ciddi bir rahatsızlığı olmayan, Androgenetik alopesia (erkek tipi saç dökülmesi) olan herkese saç ekimi yapılabilir.  Erkek tipi saç dökülmesi, saç dökülmesine genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde erkeklik hormonu olan testosteronun etkisi ile gelişmektedir.

Saç kökü ve üzerinde gelişen kılı kapsayan saç folikülünün çevresinde, kökü ve dolayısıyla kılı beslemekten sorumlu hücreler bulunur. Erkek tipi saç dökülmesine sahip kişilerde, testosteron hormonunun etkisiyle bu besleyici hücreler ölürler.

Beslenemeyen saç önce zayıflar, incelir, sonra uzamamaya başlar, en sonunda da ölür ve dökülür. Bu durumdaki hastalar için saç ekimi, kalıcı çözümler sunan bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca diğer tip saç dökülmelerine sahip kişilerde ise donör alan denen başın arkasında, ensede ve iki kulak arasında kalan bölgede bir sorun yoksa donör alandan alınan saçlarla ekim yapılabilir.

Operasyondan sonra ekim yapılan alanda, kan pıhtılaşmasına bağlı kırmızı kabuklanmalar görülür. Hastaya ekimden sonra, 10 gün boyunca hergün ve günde birer kez olmak üzere saçlarını düzenli olarak yıkaması tavsiye edilir. Bu yıkamalar ile kabuklanma önlenir. Bu kabuklanmalar 7-10 içinde tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir.

Oluşan kabuklanmaların dökülmesi ile ekilen saçlarda dökülür; ancak dökülen, ekilen kök değil saç telidir ve bu dökülme normaldir. Böylece hasta, 15 gün-1 ay içerisinde ekim öncesi haline döner.

Operasyon sonrası 3 aylık süre boyunca bu görünümde bir değişiklik olmaz. 3.ayın sonunda yeni saçlar ufak ufak çıkmaya başlar. Ekim yaptıran kişideki gözle görünür değişim 6. aydan itibaren ortaya çıkar. Bu sürenin akabinde her ay ortalama % 10’luk bir artışla saçlar uzamaya devam eder ve 1.yılın sonunda hasta, yeni saçlarına eksiksiz bir şekilde sahip olur.

Saç ekimi operasyonu, hastanın saç dökülmesi sürecinin tamamlanıp tamamlanmamasına göre veya ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre birden fazla seansı gerektirebilir.

Saç Ekimi Fue Tekniği

Günümüzde, saç ekim operasyonlarının çoğunluğunu FUE yöntemi ile yapmaktadırlar. cerrahi bir girişim olmadığı için hastalar daha rahat karar vermekte ve bu tekniği tercih etmektedirler.

FUE yönteminde saçlar tek tek alınıp saçsız bölgelere nakledilir. Folikül çıkartma işleminden önce donör alandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur. Mikro Motor ucu , saç kılını ortalayacak şekilde yaklaştırılır kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Kıl, folikül ve onu çevreleyen mikroskobik doku ile birlikte, silindirik bir tarzda kesilmiş olur. Bir mikro penset ile nazikçe çekilir ve foliküler ünite gevsek tabandan ayrılarak gelir. Operasyondaki greft firesini en aza indiren bu otomatik sistem sayesinde operasyon süreleri kısalmış, zaman biriminde alınan greft sayısı da artmıştır.

Foliküler üniteler bu şekilde toplandıktan sonra saçsız alanda açılan çok daha küçük deliklere yerleştirilirler. Her bir foliküler ünite ortalama 2 ile 3 folikül barındırır.

 

Fue yönteminin özellikleri şunlardır:

 • Greftlerin alındığı bölgede doku alınmadan yalnızca ilgili kök hücresi üzerinde birebir çalışılmaktadır.
 • Saç alınan bölgede kesi ve dikiş işlemi olmaz. Köklerin alındığı bölgede 1.00 mm den küçük çaplı sıyrıklar oluşur bu sıyrıklar birkaç günde kapanır ve iz bırakmadan iyileşir.
 • Bu teknikle ense bölgesinden alınan greftler saç transferinde kullanıldığı gibi kaş, bıyık, sakal transferinde de kullanılmaktadır..
 • Bir seansta ortalama donör alanın durumuna ve ekilecek kök sayısına bağlı olarak üç bin kadar greft alınabilir.
 • Her greftte 1 ile 5 arasında saç teli bulunmaktadır.1 greft saç, ortalama 2,5-3 saç teli kabul edilir.
 • Elde edilen kök sayısına ve açıklığa bağlı olarak santimetrekare başına 50–60 saç kökü ekmek mümkündür.
 • Ayrıca operasyon sonrası günlerde az ağrı olması ve iyileşme süresinin kısa olması da bu yöntemin tercih nedenlerindendir.

Eskiden saç ekimi operasyonları 5-8 saat arası sürerken, şimdi bu süre 4-6 saate inmiştir. Bu sayede kökler çok daha kısa süre içinde yerleştirileceği için uzun süre oksijensiz kalmaları, dolayısıyla ölmeleri söz konusu olmaz ve uyum süreçleri daha hızlı gerçekleşir.

Ekilen saçlar birinci ayın sonunda genelde dökülürler, saç ekiminden 2- 3 ay sonra çıkmaya ve uzamaya başlar. 6.ayda saçlar göz dolduracak kadar gelişir. Fakat en güzel halini ekilen saçların adaptasyon sürecini tamamladıktan sonra 1-1,5 yıl içerisinde alır. Ekilen saçlar dökülmemeye kodlanmış olan bölgeden alındığı için dökülmezler. Saçlar kişinin kendisine ait olduğundan aynı renk ve karakterde çıkar. Saç ekiminde var olan saç miktarı ve alınma şekli önemli olduğu kadar ekilen saçların yönü, ön saç çizgisinin doğallığı en az ekilen saç miktarı kadar önemlidir.

Profesyonel bir ekip tarafından yapıldığında saç ekimi çok iyi sonuçlar verir. Ömür boyu uzayan saçlar insanın görünümünü değiştirdiği gibi psikolojisine de çok olumlu etkilemektedir. Saç Ekimi yetenek görsellik ve teknoloji gerektirdiğinden özellikli bir bilimsel sanattır. Sağlıklı bir şekilde uzayan, doğal saçlara kavuşan insanların kendine olan güveni de artmaktadır.

Günümüzde saç dökülmesi başlangıcı ergenlik yaşlarına kadar gerilemiştir.Saç ekimi operasyonunda dünya genelinde kabul edilen yaş sınırı 22 dir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan daha genç yaştaki kişilere uzmanlar saç tedavisi önermektedirler. Saç dökülme sorunu yaşayan , saçlarında incelme ve seyrelmeler başlamış olan kişilerde (erkek veya kadın) uzmanlar saç tedavisini önermektedirler. Bu tedavi yöntemleriyle ölmeye yüz tutan zayıflamış saç kökleri canlandırılmakta, saç telinde canlılık, kalınlaşma ve yoğunluk kazanılmaktadır.

Fue Saç Ekiminin Avantajları

 • Dikiş gerektirmez.
 • Bistüri kullanılmaz.
 • Dışarıdan görülen bir yara izi bırakmaz.
 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde rahatlıkla uygulanabilir.
 • Lokal anestezi altında yapıldığı için ağrısız bir operasyondur.
 • İyileşme süreci oldukça kısadır, kişi operasyon sonrası hemen günlük aktivitelerine dönebilir.
 • Sonuçlar oldukça doğaldır.
 • Eğer donör alan yeterli gelmezse, vücut kılları da kullanılabilir.
 • Bu yöntem ile donör bölgeden alınan saç kökleri; bıyık, sakal ve kaş transferlerinde de kullanılabilir.
 • Operasyon sonrası günlerde, donör bölgede his kaybı olmaz.

Saç ekiminde kanal açma doğallığı etkileyen önemli faktörlerdendir;

Açılan mikrokanalların genişliğinin, ekilecek greftlerin çapına uygun boyutta olması gerekir. Uygun boyuttan büyük açılan mikrokanallarda greftler etrafındaki dokuyla uyum sağlayamaz, beslenemezler ve beslenemeyen greftler zamanla canlılığını yitirirler. Uygun boyuttan küçük açılan mikrokanallara ise greftler sığmaz ve bu durumda yine yeni ortamına uyum sağlayamayan greft beslenemez ve ölür.

Açılan mikrokanalların açıları, saçların dökülmeden önceki saç çıkış açısına göre ayarlanır ve bu şekilde % 100 doğallıkta sonuçlar elde edilir.

Paris Saç Mezoterapisi

Paris Saç Mezoterapisi yöntemi bir yandan saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olmakla beraber var olan saçın kalitesini arttırmaktadır.

Bunun için belli periyodlarla saçlı deriye uygulanan PARİS SAÇ MEZOTERAPİSİ ‘nde Ortalama 10 Seans yaklaşık 15 dakika sürecek şekilde, özel Mezoterapi İğnesi ve özel ilaç karışımları ile uygulama yapılmaktadır. Seanslar haftalık, onbeş’er günlük ve aylık periyodlarla yapılır.

Amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel bir teknikle cilt içine verilir.Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaç süratle etkisini gösterir.Bu yöntemin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü; ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Yan etki riskinin önemsiz sayılabilecek kadar az olması ve sonuçlarının etkili olmasıdır.

Neden Paris Saç Mezoterapisi?

İlaçlar bölgesel olarak verilir
Küçük dozlarda verilir
Sonuçlar hızlı ve etkilidir.

Paris Saç Mezoterapisi ile Tedavi Edilebilen Alopesiler

Alopecia Areata, AlopeciaTotalis Gibi Saçkıranlar, Androgenetik Alopecia (genetik erkek tipi saç dökülmesi). Diffüz Alopecia (Daha çok kadınlarda görülen saç dökülmesi) ve Diğer tüm nedenlere bağlı saç dökülmeleri.

Erkeklerde Sac Dökülme Belirtileri ve Nedenleri?

Genellikle soygeçmişinde dökülme hikayesi vardır.

Yağlı, kepekli, kaşıntılı saçlı deri

Anksiyete ve distonik kişilik

Dökülme önce alın sınırında başlar ve ilerler, sonra tepeden başlayan bir açılma olur. Tanı genellikle
klinik görünümle konur.

Saç çekme testi genellikle pozitiftir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Belirtileri ve Nedenleri?

Kadın tipi Androgenetik Alopecia; en sık görülen tiptir.Tepede saçlar azalır, seyrekleşir, incelir, kısalır ve daha az pigment içerir.

Erkek tipi Androgenetik Alopecia; nadir rastlanır

Demir eksikliğine bağlı saç dökülmesi.

Tiroid hormonlarındaki düzensizliğe bağlı saç dökülmesi.

Yumurtalık kistlerine bağlı hormonal düzensizlikler sonucu oluşan saç dökülmesi.

Doğum sonrası hormonal düzensizlikler sonucu oluşan saç dökülmesi.

Strese bağlı saç dökülmesi.

Günümüzde saç dökülmesi başlangıcı ergenlik yaşlarına kadar gerilemiştir.Saç ekimi operasyonunda dünya genelinde kabul edilen yaş sınırı 22 dir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan daha genç yaştaki kişilere uzmanlar saç tedavisi önermektedirler. Saç dökülme sorunu yaşayan , saçlarında incelme ve seyrelmeler başlamış olan kişilerde (erkek veya kadın) uzmanlar prp saç tedavisini (doku yenileme) veya Paris Saç Mezoterapisini önermektedirler. Bu tedavi yöntemleriyle ölmeye yüz tutan zayıflamış saç kökleri canlandırılmakta, saç telinde canlılık,kalınlaşma ve yoğunluk kazanılmaktadır.

P.R.P. Saç Tedavisi

P.R.P. TEDAVİSİ SAÇ DÖKÜLMESİNİ DURDURMADA ve ZAYIFLAMIŞ SAÇ KÖKLERİNİN CANLANDIRILMASINDA TÜRKİYE’DE İLK DEFA UYGULANIYOR

Kendi kanınız sizi geçmişe götürmeye hazır. Son dönemde P.R.P. tedavisi ile ölmeye yüz tutan saç kökleriniz ve zayıflayan, tüy haline gelen saç telleriniz canlanacak ve saçlarınız eski sağlığına kavuşacaktır.

Türkiye’de bir çok ilke imza atan EW, şimdi de P.R.P. tedavisini başlatarak estetik camiasında bir yenilik daha sunuyor. Kendi kanınızın özel bir işlemden geçirilerek akyuvarlarının ve trombositlerinin ayrılması sonucunda elde edilen iksir, seyrelmiş bölgeye enjekte ediliyor.

P.R.P. tedavisi ile zayıflayan saç köklerinin canlanması şöyle gerçekleştiriliyor : Önce hastanın venöz kanından 10 cc alınır (1 çay bardağının 1/10 ‘u kadar). Santrifüj edilen kan beyaz ve kırmızı kan olarak iki kısma ayrılır. Kırmızı kanda akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri, PGF (Trombosit büyüme faktörü)’ler bulunur. Kırmızı kan özel bir işleme tabi tutulduktan sonra seyrelmiş bölgeye napaj yöntemiyle enjekte edilir. Bu uygulamanın temeli doku yenilenmesine dayanmaktadır. Toplam 30 dk süren bu işlemde herhangi bir acı duyulmuyor, iz oluşmuyor. Uygulama yapılan kişi normal hayatına geri dönebilir.

15 günde bir kez olmak üzere 6 seans olarak uygulama yapılıyor. Sonra her yıl uygulama bir defa tek seans olarak tekrar edilmektedir. Artık sizde yaşıtlarınızla aranızdaki farkı görmeye başlayacaksınız.

Günümüzde saç dökülmesi başlangıcı ergenlik yaşlarına kadar gerilemiştir. Saç ekimi operasyonunda dünya genelinde kabul edilen yaş sınırı 22 dir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan daha genç yaştaki kişilere uzmanlar saç tedavisi önermektedirler. Saç dökülme sorunu yaşayan , saçlarında incelme ve seyrelmeler başlamış olan kişilerde (erkek veya kadın) uzmanlar prp saç tedavisini (doku yenileme) veya Paris Saç Mezoterapisini önermektedirler. Bu tedavi yöntemleriyle ölmeye yüz tutan zayıflamış saç kökleri canlandırılmakta, saç telinde canlılık, kalınlaşma ve yoğunluk kazanılmaktadır.Saç dökülmesi veya saçsızlık sorunu olanlar saçlarının önden, tepeden ve ense kısmından çekilmiş fotoğraflarını yaş, cinsiyet ve telefon numaralarıyla birlikte bahcelievler@esteworld.com.tr adresine e-mail yoluyla gönderdikleri taktirde, resimler Plastik Cerrahi ve Dermatoloji uzmanları tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirme sonucunda kişinin saç tedavisine mi yoksa saç ekimine mi ihtiyacı olduğu ve bu uygulamaların yaklaşık maliyet bilgisi uzmanlar tarafından hastalara verilecektir. Bu değerlendirmeler kesin olmamakla birlikte hastaya genel olarak bilgilendirme amacıyla yapılacaktır.

Kaynak :   http://www.esteworld.com.tr/esteworldbahcelievler-sacekimi/index.asp
http://www.esteworld.com.tr/

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.