1Milyon Yıl Verilerinizi Saklayabilirsiniz !

1
862 views

Yakın gelecekte tüm verilerimizi herhangi bir kapasite sorunu çekmeden saklayabilmemiz mümkün olabilir. Hem de 1 milyon yıl boyunca. Her geçen gün yeni geliştirilen yazılımlar ve büyüyen dosya boyutları nedeniyle en büyük sorunlarımızdan biri disk kapasitesi oluyor.

Hem yeteri kadar yer sunamayan diskler, zamanla sorunlar yaşayabiliyor ve içindeki verileri de kaybetmemize neden olabiliyor. İşte bunu engellemek amacıyla Southampton Üniversitesi araştırmacıları 360 TB’lık cam disk üretmeyi başardı.

Camdan üretilen bu diskler yüksek kapasite sunmasının yanı sıra dayanıklılıklarıyla da dikkat çekiyor. 1,832 F sıcaklığa kadar dayanabilmeleri sayesinde yangınlarda zarar görmeden verilerinizi kurtarabiliyorsunuz.

Veriler cam yüzey üzerine lazer ile yazılıyor ve böylece zarar görmesi daha da zor hale geliyor. Testlerde 300 KB veri yazılabilen ve okuyan diskler, toplamda 360 TB’lık kapasiteye sahip.

Bir diğer en önemli özelliği ise 1 milyon yıl kadar içerisindeki verileri koruyabilmesi. Eğer bu söylenen doğru olursa birkaç nesil sonrasında bile çalışmaya devam edebilecek diskler yakın zamanda karşımıza çıkabilir.

Konu hakkında açıklamada bulunan Profesör Peter Kazandky, neredeyse insan nesli boyunca hayatta kalabilecek bir disk ürettiklerini ve bunun heyecan verici olduğunu dile getirdi. Bu teknoloji sayesinde nesiller sonrasına bilgilerimizi aktarabileceğimizi belirten Kazandky, bir sonraki adımlarında diskin seri üretimine başlayarak satışa sunacaklarını açıkladı.

1 YORUM

  1. teknoloji o kdar hızlı gelişiyor ki neredeyse yapılmayacak şey yok. pc deki disketlerden, cd lere, dvd lere, flash belleklere, büyük kapasiteli harddsiklere, şimdide cam disklere bakalım nereye varacak bu işin sonu.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.