19 Mayıs Üniversitesinde Böbrek Nakli

0
3.809 views

19 Mayıs Üniversitesinde Böbrek Nakli yapılıyor mu ? diye merak edenlere işte güzel bir örnek daha..

Samsun’un Kalkanca mahallesinde yaşamakta olan Hüseyin Kavaklı (73) ve Saniye Kavaklı (65) çifti birbirlerini tekrar hayata bağladılar. Çiftten Saniye Kavaklı yaklaşık 30 yıl kadar önce tek böbreğini bir enfeksiyon sonucunda ameliyatla aldırmak zorunda kalmış ve hayata tek böbreğiyle bağlanmıştı.

Dört çocuk annesi olan Saniye Kavaklı 3 ay önce tekrar rahatsızlanmış ve 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji bölümüne başvurmuştu. Doktorlarının yapmış olduğu muayeneler sonucunda sağlıklı olan böbreğinin de artık %13’ünün çalıştığını bundan sonra ya diyalize girmesi gerektiğini ya da böbrek nakli olması gerektiğini öğrendi.

Bunun üzerine fedakar eşi Hüseyin Kavaklı “O bize 50 yıl fedakarca baktı. Böbreğin lafı bile olmaz” diyerek böbreğini eşine vermek istediğini doktorlarına bildirdi. Yapılan tetkiklerin ardından dokular uyum sağlayınca çift önceki gün Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi‘nde ameliyat edilerek böbrek nakli yapıldı. Sağlık durumları gayet iyi olan çifti, çocukları Süleyman Kavaklı ve Sebahat Öksüz yalnız bırakmadı.

samsun-bobrek-nakli

Nakli gerçekleştiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu, ameliyatın başarıyla sonuçlandığını belirterek, “Hastamıza eşinden alınan böbreğin naklini gerçekleştirdik. Bundan sonraki hayatında artık diyalize girmek zorunda kalmayacağı için hayat standardı da artacak. Şu an ikisinin da sağlık durumu gayet iyi” diye konuştu.

Ameliyattan bir gün sonra ayağa kalkıp yürümeye başlayan çiftin doktorlarından Süleyman Öner de “Nakil ameliyatının ardından hastamızın tedavisi üroloji servisimizde devam ediyor. Sağlık durumlarıyla ilgili bir sorun yok. İyiye gidiyorlar” dedi.

omude-bobrek-nakli

50 yıllık eşine böbreğini veren Hüseyin Kavaklı ise, eşinin sağlıklı olduğu dönemlerde bile ev işlerinde kendisine yardımcı olduğunu belirterek duygularını şöyle dile getirdi: “Çok mutluyum, bir can kurtarmak herkese borçtur. Eşime seve seve böbreğimi bağış yaptım. Eşim 50 yıl hem bana hem çocuklarıma fedakarca baktı. Onun ailemiz için yaptıklarının yanında benim bir böbreğimin lafı bile olmaz.”

Eşinin böbreğiyle hayata tutunan Saniye Kavaklı, “28 yıldır böbrek hastasıyım. 3 ay önce böbrek nakli istediler. Hayat arkadaşım bana böbreğini bağışladı. Allah razı olsun. Durumumuz çok iyi. Kalkıp gezebiliyoruz. Doktorlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.