Samsun Gezilecek Yerler

Yatağınızdaki Canavar..

12 Eylül 2015 Cumartesi, 10:41

Bilim adamları uyarıyor: Yatağınızı toplamayın !  Yatağınızdaki Canavardan bahsediyor bilim adamları.. Evet aynen böyle söylüyorlar. Tabi bu biraz da almanız gereken tedbirlerin önlemini belirtmek için söyleniş olsa gerek.. Bilinenin aksine yatağı toplamak değil; toplamamak daha iyimiş ! Neden mi ?

Küçüklüğünüzden beri canavar hikayeleri çok dinlemişsinizdir. Hele ki bir de yatağınızın altında olduğunu düşündüğünüz canavar sizi epeyce bir korkutmuş olabilir.

Korkmayın canavarlar yatağınızın altında değil. Üstünde !

Üstelik onları istemeden siz üretiyor da olabilirsiniz ! Sabah uyanır uyanmaz işe ya da okula gitmeden önce hızlıca topladığınız yataklarınız tam bir canavar üretim merkezi ! Nasıl canavarlardan bahsediyoruz peki ? Aşağıda resmi olan küçük dostunuzla tanışın !

Bu bir toz akarı. Korkutucu görüntüsü sizi tedirgin edebilir ancak merak etmeyin gözle görmeniz mümkün değil. Kendisi çok küçük. Peki ne var bunda korkacak derseniz, bunlardan 1.500.000 tanesinin üstünüzde gezindiğini düşünün !toz-akari

Evet yanlış yazmadık tam bir buçuk milyon ! Peki 1.500.000 toz akarını bir araya ne topluyor ? Eğer sabah kalkar kalkmaz yatağınızı topluyorsanız, toz akarlarına “Millet toplanın parti var!” demiş oluyorsunuz.

Kensington Üniversitesi araştırmacıları 2005′ten bu yana toz akarları üzerinde çalışıyorlar. Toz akarlarının en sevdiği besin kaynağı, üstümüzden dökülen deri parçaları. Her kaşındığımızda ve sabit durduğumuz her noktada ardımızda toz akarlarının yutabileceği deri parçacıkları bırakıyoruz.

yatagi-toplama-1

Bunu da en çok yatarken yapıyoruz. Ancak toz akarlarının bu parçaları yemek için toplanması adına uygun şartların oluşması gerekiyor. Bunun için de en uygun koşulları istemeden biz sağlıyoruz.

Gece üstünde yatılmış, hafif terlenilmiş, pek çok deri parçası dökülmüş bir yatağı toplayıp üstünü örterseniz en az 1.500.000 toz akarının bir araya toplamış oluyorsunuz.

Yatağa olduğu gibi bırakmak da annelerinizin hoşuna gitmeyeceği için yatağınızı toplamadan önce 15-20 dk havalanmasını sağlarsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Yatağın havalanmasını sağladığınızda toz akarları beslenmek için yatağınızda toplanamıyorlar !

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Samsun Haber Tasarım ve Programlama: SamsunLife