Vezirköprü Hamam

09 Temmuz 2015 Perşembe, 21:49

Samsun ilimizin şirin ilçesi Vezirköprü’ ye yolunuz düşerse Vezirköprü Hamam ‘a uğramayı ihmal etmeyin deriz.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinin Kaneoğlu Mahallesi’nde, bedestene bitişik olarak yapılmış Vezirköprü Çifte Hamam ‘ın kitabesi günümüze gelemediğinden yapım tarihi kesin olarak bilinememektedir.

Bununla birlikte bu hamamın da Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi Ayşe Sultan tarafından yaptırıldığı kaynaklarda yer almaktadır. Büyük bir olasılıkla da Taşkale Camisi ve Taşkale Hamamı ile birlikte XVI. yüzyıl ortalarında yapıldığı düşünülmektedir.

Klasik Osmanlı hamam mimarisinde Çifte Hamam plan düzeninde yapılan bu hamam, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden meydana gelmiştir. Hamamın kadınlar ve erkekler bölümleri birbirlerinin eşidir. Kadınlar kısmının önüne içerisi görülmesin diye bir duvar örülmüştür. Yuvarlak kemerli bir kapıdan girilen soyunmalık dikdörtgen planlıdır ve ortasına sekizgen bir havuz yapılmıştır. Bu bölüm oldukça geniş bir kemerle iki kare bölüme ayrılmıştır. Bu bölümün üzeri kasnaklı bir kubbe ile örtülmüştür. Soyunmalık ve sıcaklık arasındaki ılıklık küçük ölçüdedir ve üzeri tonoz örtülüdür. Sıcaklık kare planlı olup, kenarlarındaki eyvanlarla haç planına dönüştürülmüştür. Bu bölümün de ortasında sekizgen planlı bir göbek taşı bulunmaktadır. Sıcaklığın etrafındaki eyvanların aralarında ikişer kurnalı bölümlere yer verilmiştir.

vezirkopru-cifte-hamam-2

Hamam günümüzde iyi bir durumda olup, halen kullanılmaktadır. Vezirköprü Çifte Hamam  Samsun’da gezilecek yerler arasındadır.

vezirkopru-cifte-hamam-3

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Samsun Haber Tasarım ve Programlama: SamsunLife