Samsun Gezilecek Yerler

Samsunspor

04 Eylül 2011 Pazar, 09:33

Samsunspor Tarihçe

Samsunspor Kulübü 1965 yılında Samsun’da bulunan 4 Amatör Mahalli Lig takımının (19 Mayıs, Fener Gençlik, Akınspor, Samsunspor) kurularak profesyonel futbol faaliyetlerine başlamış oldu.

Kuruluşunda Kırmızı Beyaz olarak kabul edilen Samsunspor’un renklerine 1989 yılında yaşanılan acı trafik zazası nedeniyle siyah da eklendi. Samsunspor Türkiye’de logosu ve formasında Atatürk’ü taşıyan tek profesyonel futbol takımıdır. Samsunspor ayrıca 1. Lig’de mücadele eden ilk Karadeniz takımıdır.

İlk olarak 1974’te 1. Lig mücadelesi yapan Kırmızı Beyazlılar, 3 kez küme düştükten sonra 1984-85’te yeniden çıktığı 1. Lig’de çok başarılı sonuçlar aldı. Samsunspor 1985-86 sezonunu 3. sırada tamamladı.

Samsunspor’un en sansasyonel sezonu ise 1986-87 sezonu oldu. Kalede Fatih, defansta Jovanovski, Zafer, Muzaffer ve Yaşar, orta sahada Rıfat, Emin, Erol ve Savaş,  ilerde Orhan ve Tanju’dan olusan efsane kadro 1. Ligin liderligini ilk haftalardan itibaren eline almış ve tam 19 hafta o koltukta oturmuştur. Ancak kırmızı beyazlılar ligin son haftalarında alınan sonuçlarla sezonu 3. sırada bitirmiştir.

1989’da Samsunspor kafilesinin geçirdigi kaza, Kırmızı Beyazlı kulübe büyük darbe vurmuştur.  Sezonunun ikinci yarısına girilirken Samsunspor Kafilesi’nin Havza ilçesi çıkışında geçirmiş oldugu kaza, Türk Futbol Tarihi’nin en acı olaylarından biridir. Kazada teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Mete, Muzaffer ve Tomiç ile araç Soförü Asim Özkan hayatını kaybederken, futbolcuların büyük çoğunluğu da ağır şekilde yaralanmıştır.   Samsunspor bu kazadan sonra maçlara çıkmadı ve ligde bırakıldı ama ertesi sezon (1989-90) ligde tutunamayıp küme düştü. 1990-91 sezonunda 2. Lig’de şampiyon olarak yeniden 1. Lig’e çıkan kırmızı beyazlılar 1991-92 sezonunda yeniden küme düştü.

Samsun Bandırma Vapuru

Türkiye Cumhuriyetine giden yolda, büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK‘ü ve 18 kader arkadaşını...

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları Samsun‘un 14 km doğusundaki Tekkeköy yakınlarındadır.

Samsun Kalesi

Samsun Kalesi 138 yıl sonra ortaya çıktı.

Samsun Amazon Heykeli

Samsun Amazon Heykeli Samsun’da yapılan Amazon Adası çevre düzenleme çalışmaları kapsamında Samsun Limanı’nın...

Samsun Milli Mücadele Anıtı

Samsun Milli Mücadele Anıtı Doğu Park Dahilinde, Bandırma Gemi Müzesinin yanındadır. 7 Figürlü...

Samsun Atatürk Anıtı

Samsun Atatürk Anıtı; Samsun il merkezinde, Hükümet Konağı yanındaki şehir parkı içerisindeki Atatürk...

Samsun Tomruk Kafe & Restaurant

Samsun Tomruk Kafe & Restaurant; Şehir Yoğunluğundan Uzaklaşarak Doğayla İçiçe, Değişik Bir Yemek...

Samsun Meşe Tesisleri

Yemyeşil  koruluk  alanda,  adeta  ağaçlar  arasına  saklanmış  olan Samsun Meşe  Tesisleri‘ ne  ilk ...

Samsun Sevgi Kafe ve Sevgi Gölü

Samsun Sevgi Kafe ve Sevgi Gölü zengin yemek menüsüyle, Samsun‘un pidede ki tek...