Samsun Gezilecek Yerler

Samsun’da Yaşam Şifresi

20 Mayıs 2015 Çarşamba, 01:13

Samsun’da Yaşam Şifresi kişiden kişiye değişmekle birlikte; bizde birkaç tüyo verebiliriz.

Günümüzde beslenme ile ilgili sorunların başında ne yazık ki, modern yaşamda günlük enerji tüketiminin azalmasına rağmen rafine gıdalardan alınan enerjinin artması sonucunda oluşan şişmanlık gelmektedir.

Sağlıklı yaşamın aslında altın kuralı “probiyotikler” ile vücuttaki zararlı bakterilerin arasındaki oranıdır, diyebiliriz. Yaz meyveleri olan kiraz ve kayısı kilo vermede idealdir; bununla birlikte içeriğindeki şeker diğer meyvelerden daha yüksektir. Kabızlık sorununa iyi gelebilir; fakat bunun yerine probiyotik yiyecek içecekler de iyi olacaktır. Şalgam, turşu, kefir, yoğurt gibi.

Her yaşta düzenli egzersiz yapmak, insan ömrünü uzatmakta sigarayı bırakmak kadar olumlu etki yapabiliyor.

Sağlıklı yaşam için düzenli yaşam, sigara, alkol, uyarıcı ve uyuşturucu maddelerden uzak durmak da unutulmamalı..

Sağlıklı bir yaşam için en tehlikeli durum ise bazı hazır gıdaların içerdiği katkı maddeleridir. Alınanların mutlaka taze olmasına dikkat edilmelidir. Ambalajlı gıdalarda zedelenmemiş olanlar tercih edilmeli paket üzerinde yer alan son kullanma tarihlerine dikkat edilmeli, kötü saklama koşullarında bekletilmiş mallar kesinlikle alınmamalıdır. Paslanmamış konserveler ve özellikle dışa doğru bombeleşmemiş olmalıdır. Sıcaktan etkilenecek gıdalar alışverişten eve getirilirken en kısa sürede ulaştırılmalıdır.

sagliklik-yasam-sifresi

Yeterli süre uyunduğu halde uykudan zinde kalkılmıyorsa, üzerinde yatılan yatak, kullanılan yastık, odanın ısısı, ortamda yeterli temiz hava olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ortamda bulunan ısıtıcıların, eşya ya da malzemelerin cila, boya, deterjan gibi kimyasallar yoluyla ortam havasını kirletip kirletmediği, uyku sırasında süre giden bir gürültü kaynağının olup olmadığı gibi etkenler gözden geçirilmelidir.

Sağlıklı bir yaşam için zaman yönetimi de şart denecek denli önemlidir; çünkü günlük yaşantımızın stres kaynaklarından biridir. Etkili bir zaman yönetimi için yapılması gereken ilk şey zamanın nasıl geçirildiğini belirlemektir.

Sağlıklı bir yaşam için dingin bir ruhun da faydasına değinmeden geçemeyeceğiz. Bunun için de :

http://www.samsunlife.net/yoga-academy-samsun/ gibi sayfalarımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Samsun Haber Tasarım ve Programlama: SamsunLife