Son Dakika
14 Aralık 2017 Perşembe
Samsun Gezilecek Yerler

Samsun’da 241 Bin Öğrenci Karne Alacak

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan Samsun’da 241 bin 608 öğrenci Cuma günü karnelerini alacak.2016-2017 eğitim öğretim yılının birinci yarısı Cuma günü sona eriyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan 241 bin 608…

18 Ocak 2017 Çarşamba, 18:53

Okul öncesi, ilkokul, rüştiye ve lisede okuyan Samsun’da 241 bin 608 mektepli Cuma günü karnelerini alacak.

2016-2017 terbiye tedris yılının ortak numara ½ si Cuma günü sona eriyor. Okul öncesi, ilkokul, rüştiye ve lisede okuyan 241 bin 608 mektepli ve 17 bin 135 hoca için Cuma günü sömestir tatili başlıyor.

Eğitim tedris yılının ikinci ½ si ise 06 Şubat Pazartesi günü başlayacak, 09 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek.

Sömestri tatilinde öğrencilere iz okumaları dair tavsiyelerde mevcut Milli Eğitim İl Müdürü Coşkun Esen, “Eğitim, ortak ruha eş bulunduğu ve gençleri geleceğe hazırladığı miktarda kalburüstü olur. Geleceğini katı temeller hesabına oturtan toplumlar karşılarına çıkma rastgele engeli ondalık ve dünyada söz sahibi olur. 2016-2017 terbiye tedris yılının ortak numara periyodunu bu amaç doğrultusundaki çalışmalarımız ile sonlandırdık. Cuma günü bin 27 okulumuzda terbiye gören 241 bin 608 öğrencimiz ile eğitimin en iri fedakarlığını önleyen 17 bin 135 öğretmenimiz yarıyı tatiline giriyor” dedi.

Çocukları karne meydan ailelere tavsiyelerde mevcut Esen, “Sevgili ana babalar, Cuma günü çocuklarınızın alacağı karneler onların güzel veya çirkin birer bebek bulunduğunun işareti değildir. Karne çocuklarınızın zekasının, güzel insanoğlu olmasının, devletine yahut milletine ilişkin erat bulunduğunun işareti değildir. Karne, yavrunuzun ibret performansını gösteren, güçlendirilmesi müstelzim kazanımları görmemizi sağlayıcı belgelerdir. Bugün sunulan karneler hemen evlatların değil bire ortak sürede ana babaların, öğretmenlerin ve bizlerin de karneleridir. Tatili saatlerimizi araklayıcı eyyam yerine değil, saatlerimizi hâlâ kalifiye bir vaziyete getirebileceğimiz vakitler yerine görmeli ve planlamalıyız. Sevgili çocuklar, tatilde ibret yönünde az olduğunuz kazanımları giderebileceğiniz kabil kalifiye filmler izlemeyi, hatır gücünüzü artıracak kitaplar okumayı, kentin caddelerini, tarihini düşünülerek ve hissederek dolaşmayı unutmayın” diyerek konuştu.

Birinci fasıl ufaklıklara 1 milyon 538 bin 400 paket mobilyasız üzüm dağıtıldı

Birinci fasıl ufaklıklara 1 milyonun üstünde mobilyasız üzüm dağıtıldığını anlatım fail Esen, “Taşımalı terbiye kapsamında evlatlarımızın hâlâ kuvvetli okullarda terbiye almalarını bildirmek düşüncesince 441 transfer merkezimize 46 bin 101 öğrencimizi problemsiz ortak biçimde taşıdık. Birinci fasıl nedeni ile eğitimde vesile eşitliği ilkesinden hareketle öğrencilerimize 3 milyon 184 bin 224 nüsha parasız iz dağıttık. Çocuklarımızın mıhlı ortak biçimde gelişimini beslemek düşüncesince 1 milyon 538 bin 400 paket kasıntı üzümü çocuklarımıza kalburüstü ortak biçimde dağıttık. Çocuklarımızın bilgiye ulaşmasını kolaylaştırmak, kalifiye eğitimler almasını beslemek ve az kazanımlarını yeniden yaparak öğrenmelerini bildirmek düşüncesince terviç yetiştirme kurslarına ehemmiyet verdik. Samsun yerine bu mevzuda ehemmiyetli ortak muvaffakiyet yakaladık. Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında 428 ağırşak merkezinde 76 bin 413 öğrencimize ağırşak açtık. Kurslarımızda 4 bin 216 öğretmenimiz iri fedakarlıklar ile fariza yaptı. Çocuklarımızın hâlâ birinci sınıf ortak terbiye alması düşüncesince İl Milli Eğitim Müdürlüğü yerine öğretmenlerimiz ve ana babaların destekleriyle çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz” halinde konuştu.

“Geleceğe Kulaç Atıyoruz projesinde 316 öğrencinin yüzme kabiliyetini keşfettik”

Samsun’da eğitimin yönünde ‘Samsun Maarif Hareketini’ başlattıklarının altını çizen Esen şunları kaydetti: “Bireysel değil rastgele bu arada başarabileceğimiz felsefesinden yola çıkarak açılan maarif hareketi ile kurumlarımızın birbiriyle ortaklık süresince icraat yapmasını destekledik. Yine evlatlarımızın ortak kükremek kenti bulunan Samsun’da yüzme öğrenmelerini bildirmek düşüncesince Valimiz İbrahim Şahin’in önderliğinde ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesini yaşama geçirdik. Proje kapsamında 15 bin 250 öğrencimize yüzme belletmek düşüncesince planlama yaptık ve çalışmalarına başladık. ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesi ile 316 öğrencimizin yüzme alanındaki kabiliyetini keşfettik. Bu dirayetli öğrencilerimizden 2 tanesi Mustafa Kemal Atatürk Kupası’nda birincilik alarak şehrimizi onurlandırmıştır. Tüm öğrencilerimizin sağlıklı, neşeli, dişi ortak arar dinlence geçirmelerini diliyorum. Tüm hoca arkadaşlarıma, fasıl süresince müfit ve özverili faaliyetlerinden ötürü teşekkürname ediyor, sağlık, muvaffakiyet ve mutluluklar meşbu eyyam dilek ediyorum.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir