Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Şahinkaya Kanyonu

25 Şubat 2015 Çarşamba, 00:31

Samsun’un Bafra ve Vezirköprü ilçeleri arasında bulunan Altınkaya Barajı su toplama alanıdaki Şahinkaya Kanyonu görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

Tarihi ve turistik özelliklere sahip Şahinkaya kanyonu özellikle eski kral mezarları ve kayalara oyulmuş barınak yerleri ile de meşhurdur. Vezirköprü’nün 17 km. kadar kuzeybatısında bulunan Kanyon (Yarma vadi), Altın kaya barajının en dar yeri olma özelliği ile de dikkat çeker ve yaklaşık 1500 metre uzunluğundadır.

Kanyon Samsun iline 105 km mesafede bulunan Vezirköprü ilçense 17 km uzaklıktadır. Tabiat severler tarafından bilinen kanyon henüz tam anlamı ile turizme açılamamıştır. Bir çoğumuz tarafından halen bilinmese de son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız bir bölge Altınkaya baraj gölünün iki yarısını birleştiriyor.

Kızlırmak’ın turkuaz rengi sularının sarp kayalıklar arasında kendine yol bulduğu bu gizemli geçit olanca heybetiyle görenleri büyülüyor. Karayolundan Vezirköprü ilçe merkezini geçtikten sonra Boyabat istikametine doğru yaklaşık 1 km sonra Ada tepe ve Oyma ağaç köyleri için yol ayrımı bulunmakta.

Bu köy yolunu hiçbir yöne sapmadan yaklaşık 15 km kadar takip ettiğimizde bizi doğruca baraj kıyısına ulaştırıyor. Yol boyu ve özellikle göle yaklaştıkça değişen manzara büyüleyici.

vezirkopru-sahinkaya

Varışa bir iki kilometre kala bol ağaçlıklı bir yamacın zirvesindeyken tüm güzelliğiyle uzanan baraj gölünün manzarası ve muhteşem çam kokusu tüm yorgunluğunuzu unutturuyor. Stabilize orman yolunu takip ederek göl kenarına indiğinizde kendinizi Akdeniz’de cennet bir koyda gibi hissedebilirsiniz. Kayık başı adıyla anılan bu kıyı, yolun da bittiği nokta aynı zamanda.

Karşı yakada yer alan küçük yerleşim ile burası arasında feribot gibi çalışan platform tekneler bulunuyor. Araçlar ve insanlar belli saatlerde bu teknelerle karşı kıyıya geçiyorlar. Bu noktanın hemen güneyinde ise Şahinkaya kanyonunun girişi tüm ihtişamıyla yükseliyor.

vezirkopru-sahinkaya-2

Altınkaya Baraj gölü oldukça geniş bir alana yayılmakta. Göz alabildiğine uzanan suyun diğer yarısının Kanyonun ardında kaldığını düşündüğünüzde alanın boyutlarını daha iyi anlıyorsunuz. Barajın inşasından önce kanyon girişinin hemen önünde yer alan Şahinkaya Köyü sular altında kalmış. Yükselen suyla birlikte şimdiki baraj derinliği ise 100 metrenin üzerinde.

Göl kıyısında bazı noktalarda feribot veya tekne kiralamak isteyenler için telefon numaraları yazılmış. Henüz küçük günübirlik gezilerden ibaret olan turizm yöre insanı için ek bir gelir kapısı olmuş. Ağaçlara iliştirilmiş panolarda yazan telefon numaralarını aradığınızdan birkaç dakika sonra ufukta bir tekne beliriyor ve dilerseniz cüzi bir ücretle sizi kanyonda gezdiriyor.

Tekneyle yola çıkarsanız zaten kanyon girişine yakın olduğunuzdan kısa bir süre sonra heybetli kayaların arasında buluyorsunuz kendinizi. Kanyon duvarının ortalama yüksekliği su seviyesinden itibaren 340 metreyi bulabiliyor. Kaya duvarlar üzerinde birkaç antik mağara girişi de dikkat çekmekte.

Bu devasa doğa harikasının tam içinde olmak bambaşka duygular hissettiriyor insana. Kıvrıla kıvrıla ilerleyen bu gizemli geçitin uzunluğu yaklaşık olarak 3 kilometre.
Şahinkaya kanyonu ve bulunduğu çevre 2012 yılında ulusal turizm bölgesi ilan edildi.

vezirkopru-sahinkaya-3

Bu çerçevede çeşitli koruma alanları yaratılmaya çalışılıyor. Yanı sıra bu bölgede yapılacak turizm yatırımlarına ise devlet teşviki bulunmakta. Gerek doğası, gerek iklimi ve coğrafyasıyla eşsiz bir cennet adeta burası.

Halihazırda günübirlik geziler, foto safariler, yürüyüş, dağcılık, balıkçılık ve kano gibi su sporları için çok ideal ve bakir bir bölge. Ancak yarının ne getireceği bilinmez. Doğru yönetilen yatırımlarla bölgeye daha kolay bir ulaşım sağlanabilir, çevre bilinci çerçevesinde doğru turizm yatırımları yapılabilir.

vezirkopru-sahinkaya-4

Belki doğa motelleri, bungalovlar, safari parkurları, kamp alanları, su sporu tesisleri, yürüyüş ve binicilik parkurları veya yöresel lezzetlerin yer aldığı kır lokantaları günün birinde buraları süsleyebilir.

Kanyonu Samsunum 3 Gemisiyle Gezebilirsiniz.

Samsunum 3 Gemisi

 

4 Yorum

 1. izzettin

  03 Mart 2015 at 14:08

  Gerçektende süper harika manzarası ve tarihi turistik özellikleri ile görülmeye değer bir yermiş. Gezi listemize alalım sıarası gelince bu harika yerleride görelim.

 2. Chnyrdkl

  03 Mart 2015 at 16:16

  Samsuna gidersem bu sahinkaya kanyonuna uğrarım inşallah

 3. Ahmet Gencer GÜL

  29 Mayıs 2016 at 14:05

  VEZİRKÖPRÜ GEZİSİ’NDE CEVAP ARAYACAĞINIZ SORULAR…
  1. Vezirköprü nasıl “Vezirler Diyarı” oldu?
  2. Köprü Mehmet Paşa nerelidir? Bu topraklara nasıl geldi? Çınar Vakasındaki rolü neydi?
  3. Tarihin en genç sadrazamı Fazıl Ahmet Paşa nasıl bir eğitim aldı? İlçemize yapmış olduğu tarihi eserler hangileridir?
  4. Fazıl Mustafa Paşa nasıl vefat etti, kabri nerededir?
  5. Tarihi Vezirköprü bedestenini kim yaptırdı? Hangi amaçlarla kullanıldı? Semaverin anlamı nedir? Ülkemize nereden gelmiştir?
  6. II.Abdulhamid’in saat kulesini yaptırma amacı neydi? Saat kulesindeki taşlar hangi döneme aittir? Taşların üzerindeki semboller neyi işaret eder?
  7. Taşmedrese’nin mimari özellikleri nasıldır? Kapılarının farklı boylarda yapılmasındaki hikmet nedir?
  8. Kurşunlu Cami’yi kim yaptırdı? Ters “T” planlı yapılmasındaki amaç nedir? Kubbesindeki kurşun kaplamalar neden söktürüldü?
  9. Bulunduğumuz bölgede benzeri bulunmayan Namazgâh Cami’nin banileri ve özellikleri nelerdir?
  10. Ayşe Hanım kimdir? İlçemize yaptırdığı tarihi eserler nelerdir?
  11. Kemerleri üzerinde mihrap bulunan, ülkemizdeki tek köprü hangisidir? İpekyolu’nun bir kolu olan “Altın Yol” nereden geçmektedir?
  12. Ve diğerleri (Nerik, Kaya Mezarları,Çeşmeler)…

 4. Ahmet GÜL

  23 Mayıs 2017 at 12:38

  Şahinkaya Kanyonu Ramazan etkinlikleri başlıyor. Önce Vezirköprü merkezinde tarih ve kültür turu ardından kanyonda mükemmel bir gezi. Arzu edenler kanyonun eşsiz manzarasında, teknede iftar programı yapabilir, Osmanlı’da Ramazan etkinlikleri ve hatıralarını dinleme imkanı bulabilir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Telefon: 0505 852 8896

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Samsun Haber Tasarım ve Programlama: SamsunLife