Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Pidesi Tarih Oluyor !

06 Nisan 2014 Pazar, 13:12

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, fırıncıların pazar günü tatil yapması için çalışma başlattıklarını açıkladı. Bu durumda vatandaş pazar günü sıcak ekmek ve pide yiyemeyecek.

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, fırıncıların pazar günü kapalı olması için çalışma başlattıklarını söyledi.
Pazar günü fırınların kapalı olması vatandaşı zora sokarak bayat ekmek yemeye hatta ekmeksiz kalmaya mahkum bırakılacak.

SAMSUN PİDESİ TARİH OLACAK

Samsun pidesinin dünyaya tanıtılması ve tüketiminin artırılması için ilan edilen “Dünya Pide Günü” etkinliği Samsunlu iş adamı Yusuf Kahvecioğlu tarafından çabalarla tanıtma girişimlerinde bulunurken, pidesiyle meşhur olmuş bir çok illerden sadece ‘Samsun Pidesi’ yemek için Samsun’a gelen turistler var iken Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit’in pazar günü fırınları kapatma girişimleri çok manidar bulundu.

SICAK EKMEKSİZ PAZAR OLUR MU ?

Samsun Fırıncılar Odası’nın fırınların pazar günü kapatılması için çalışma başlatması polemiğe yol açtı.
Uygulamanın Samsun’da başlayacağı, uygulamayla hem fırıncıların haftada bir gün dinlenme imkânı bulacağı açıklandı. Karara destek verenler olduğu gibi, çoğunluk tepki gösterdi.samsun-pidesi

İşte O Görüşler;

Mecidiye Esnafı Yusuf Bulut;

Pazar günü gelenek haline gelen pide yeme kültürü var. Pazar günü erken saatlerde daha önceden evde annelerimiz tarafından hazırlanan kıymalar ile fırınların yolu tutulur. Fırında kuyruğa girildikten sonra sıramızı bekleriz. Bizim kıymamız ne zaman fırına girse o zaman heyecan başlar. Mis kokusuyla fırını saran pide, eve heyecanla götürülür ve ev eşrafıyla bir güzel yenir. Bizi bu hazdan mahrum mu bırakacaklar şimdi? Bence durup bir daha düşünsünler.

100.Yıl Esnafı Hakan Kutan

Pazar günü bir sıcak ekmek olmadan kahvaltı nasıl yapılır ? Oda başkanı hayatında hiç bayat ekmek yemiş mi nasıl böyle bir işe girişebiliyor. Pazar sabahı pide yemek ya da sıcak ekmek ile kahvaltı yapmak bana ayrı bir mutluluk veriyor. Pazar günü, çalışan çalışmayan herkes için önemlidir. Ekmeğimiz ile kimseyi oynatmayız herkes görevi kadar hareket etsin, vatandaşın hayatını kısıtlamak rahatını bozmak kimsenin hakkı da değil haddi de.samsun-pidesi-2

DAHA ÖNCE BİR ÇOK İLDE DENENDİ

Bir ay önce Samsun Fırıncılar Odası Başkanı olan çiçeği burnunda olan Yılmaz Yiğit’in başlatacağı ilk uyguluma daha şimdiden vatandaşlar tarafından tepki almaya başladı. Samsun’da bir kültürü yok edecek olan uygulama farklı illerde bir kaç kere denendi.

Bir çok ilde Pazar günü fırınların kapatılması gündeme gelmişti. En yakın örnek olarak İstanbul’da pazar günleri fırınların kapatılması uygulaması başlatılmıştı. Uygulama İstanbul’da daha başlamadan vatandaşlar tarafından bir çok tepkiye neden olarak başlamadan bitirilmişti.

Şimdi aynı uygulama Samsun’da yeni Başkan Yiğit tarafından gündeme getirildi. Projeye, AR-GE yapılmadan hayata geçirilmeye çalışılması Yiğit’in bu konuda çalışma yapmadığını göstermiş oldu.

Kaynak: Samsunda Haber

Yorum

  1. neşe

    06 Nisan 2014 at 17:59

    HALKIN EĞİLİMLERİNİ HİÇ DİKKATE ALMAYAN SONDERECE AKILSIZCA BİR KARAR.. BUNU YAPANI KINIYORUM…
    VE BU KARARIN KİME NE FAYDASI OLACAK ANLAŞIM DEĞİLİM..
    SAMSUNLU OLARAKPİDESİZ BİR PAZAR GÜNÜ DÜŞÜNEMİYORUM…BÜKÜN AİLE FERTLERİNİN BİR ARADA OLDUĞU VE HEP BERABER KAHVALTIDA BULULTUĞU BİR ŞÖLENDİR SAMSUNLU İÇİN PAZAR GÜNÜ VE PAZAR PİDESİ.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Samsun Haber Tasarım ve Programlama: SamsunLife