Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Parkomat 2018

20 Şubat 2018 Salı, 21:53

Samsun Parkomat 2018.. ! Samsun’da parkomat polemiği bitmiyor.

Parkomat yasal mı ? değil mi ? Herkesin kafasını kurcalayan soru bu. Konuyla ilgili birçok mahkeme kararı olmasına rağmen Samsun’da Parkomat görevlileri kendi tabirleriyle tam gaz ceza kesmeye devam ediyor.

Bildiğiniz üzere en son Avukat Kemal Vehbi Gül tarafından kamuoyunda Parkomat olarak adlandırılan yol üstü otopark uygulaması ile ilgili yönetmeliğin iptali için dava açılmıştı. Açılan davada Samsun 1. İdare Mahkemesinin yönetmeliğin iptaline dair verilen kararın temyizi üzerine Danıştay 8. Dairesi, 1. İdare Mahkemesinin iptal kararının bozulmasına karar vermişti. Böylece “YOL ÜSTÜ OTOPARK UYGULAMASI HUKUKA UYGUN” kararı çıkmış ve uygulama da bu şekilde devam ediyor.

Peki bize kesilen parkomat cezasını ödememek için ne yapmak gerekiyor ?

Elde ettiğimiz bilgilere göre ;

“İcra dosyası açıldıysa tebliğ tarihinden 7 gün içerisinde itiraz etmeniz yeterli. Takip durdurulur sadece durdurma kararının alacaklı firmaya tebliğinide istemeniz gerekiyor. Bunun için icraya itirazınızla birlikte masraf yatırmanız gerekiyor. Durdurma kararının tebliğinden itibaren 1 yıl içerisinde dava açmadıklarında alacak hakları düşüyor. Bir daha dava da açamıyorlar.

Eğer itiraz süresini kaçırırsanız size kesilen makbuzların aksini kanıtlayıp park ücreti olmadığını, park cezası olduğunu ispatlamanız gerekir. Bu ücret tüm günlüktür. Siz aynı gün mesela benzin aldığınızı yani tam gün adreste kalmadığınızı ispatlamanız gerekir. Eğer ispatlayamazsanız kazanma ihtimaliniz yok.”

Yakıt fişlerinizi ya da aynı gün başka bir otopark işlem fişini saklıyorsanız ya da GPS verilerinden aynı adreste tüm gün boyunca kalmadığınızı gösterir belgeleriniz varsa bunları mahkemeye delil olararak sunmanız gerekiyor.

Karar sizin…

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.