Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Milli Mücadele Anıtı

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 18:20

Samsun Milli Mücadele Anıtı Doğu Park Dahilinde, Bandırma Gemi Müzesinin yanındadır. 7 Figürlü anıtın yanında Milli Kurtuluş Savaşının safhalarını anlatan rölyefler yer alır.

35.000 Metre kare alana kurulmuş olan Milli Mücadele Parkı ve Açık Hava Müzesi bünyesinde; Çanakkale savaşı ve düşmanın İzmir’ den denize dökülüşünü temsil eden Türkiye’ nin en uzun seramik rölyefleri, Samsun ve çevre ilçelerinden, İstiklal savaşında kaybettiğimiz 1200 şehidimizin yer aldığı şehitler yazıtı, Milli mücadeleyi anlatan 10 adet bronz rölyef ve Yedi figürlü Milli kurtuluş anıtı’ da alanımız içersinde yer almaktadır. Ayrıca park içi ve çevre saha düzenlemelerimiz devam etmektedir. Ayrıca; açık alanda sergilenecek malzemelerle ilgili Genel Kurmay Başkanlığı nezdinde girişimde bulunulmuş ve olumlu cevap alınmıştır.

Seramik Rölyefler

İstiklal savaşında verilen üstün mücadelenin ve düşmanın İzmir’ den denize dökülüşünü anlatan seramik rölyeflerimiz Türkiye’ nin en uzun seramik rölyefi olma özelliğini taşımaktadır.

– 2006 yılı içersinde yapımına başlanan seramik rölyefler 6 aylık bir zaman diliminde tamamlanmıştır.
– Seramik rölyefler 300 parçadan oluşup 70 metre karelik bir sahayı kaplamaktadırlar.
– Samsun Büyükşehir Belediyesi Seramik atölyesinde hazırlanan rölyef seramiklerimizin yapımında çok büyük katkıları bulunan , 19 Mayıs üniversitesi Seramik bölümü Öğretim Görevlisi Turan BAŞ ve çalışmalara katılan 15 öğrenciye sonsuz teşekkürler.

samsun-milli-mucadele-aniti

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.