Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Kalesi

16 Ağustos 2011 Salı, 16:20

Samsun Kalesi 138 yıl sonra ortaya çıktı.

Samsun‘ un kökenini oluşturan ve 1192 yılında Danişmentliler döneminde inşa edilen tarihi Samsun Kalesinin surları, 138 yıl sonra ortaya çıktı. Samsun´da var olduğu söylenen ve akıbeti merak edilen tarihi Samsun Kalesi´nin surları, Büyükşehir Belediyesi´nin Büyük Camii etrafında yaptığı çalışmalar sırasında ortaya çıktı.

Danişmentliler tarafından yapılan ve deniz kıyısında bulunan tek kale olma özelliğini taşıyan tarihi kale, 2´nci Meşrutiyet döneminde tamamen kaybolmuştu.

Büyükşehir Belediyesi´nin Büyük Cami çevresinde yaptığı çalışmalar sırasında ortaya çıkan kale surları koruma altına alınırken, tarihçi Baki Sarısakal, kaleye ait sınırların bugünkü Saathane Meydanı´ndan Bedestan´a, deniz kıyısında ise Ziraat Bankası Özel İşlem Merkezi´nin bulunduğu arsadan Büyük Cami´nin ilerisinde yer alan Maarif Kıraathanesi´ne kadar uzandığını açıkladı.

Evliya Çelebi de anlatmış

Sarısakal, tarihi kalenin Batı ve Doğu kapısı ile sahile açılan Kumkapı olmak üzere üç kapısı bulunduğunu söyledi. Kale surlarının deniz tarafından 8 metre yüksekliğinde olduğunu kaydeden Baki Sarısakal, “Karaya bakan kısımda ise sur yüksekliği 6 metreydi. Kalenin deniz kıyısındaki sur duvarları dalgalara uzun süre dayanabilsin diye her 12 adımda bir yapılan mahmuzlarla güçlendirilmişti.

samsun-kalesi

Evliya Çelebi 1640 yılında Samsun´u ziyareti esnasında bu kaleden ´Çevresi 5 bin adım 70 kulesi, 2 bin mazgallı ve kapısı ile leb-i deryada şadadı bina bir sengin abad idi´ diye bahsediyor. Samsun Kalesi 1869 yılındaki büyük Samsun yangınına kadar sağlam bedeni ve burçları, mazgalları yani bütün görkemiyle ayaktaydı” dedi.

samsun-kalesi-2

Nasıl gidilir: Bu kalıntıları Büyük Camiinin hemen alt kısmında ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

 1. kenan hazneci

  27 Şubat 2013 at 23:50

  Samsun kalesinin yukarda yayınladığınız resimden başka tek resmini yaptığım internet taramalarında buldum.
  Gürci fotoğraf sanatçısı Ermakov 1870 yılında Karadeniz gezisinde Samsun kalesinin de resmini çekmiştir.
  Bu resim tarafımdan bulunmuş ve ilk defa Samsun 19 Mayıs Lisesi NOSTALJİ sayfamda yayınlanmıştır…

  Sayfamın albümler kısmında
  1870 GÜRCÜ ERMAKOV’UN OBJEKTİFİNDEN SAMSUN VE KALESİ
  ALBÜMÜNDE BULABİLİRSİNİZ…

 2. samsunlife

  28 Şubat 2013 at 00:03

  Teşekkür ederiz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.