Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Hacı Osman Ormanı

17 Nisan 2016 Pazar, 22:51

Samsun Hacı Osman Ormanı İlimiz, Çarşamba ilçesi, Gelemen Çiftliği bitişiğinde yer alır.

Orman İşletme Müdürlüğü Mülkiyetinde olup, dişbudak, meşe, gürgen ve akçaağaç türlerinden oluşmaktadır. Yaklaşık 140.11 ha lık alan Doğal Sit Alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

Hacı Osman Ormanı Doğal Sit Alanı ilk olarak Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 01.10.1997 tarih ve 2948 sayılı kararı ile doğal sit alanı olarak tescil edilmiş, yine Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 02.12.1998 tarih ve 3320 sayılı kararı ile de 1. Derece doğal sit alanı olarak son şeklini almıştır.

Hacıosman Ormanı Avrupa çapında çok sınırlı bir yayılışa sahip ve hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan eşsiz bir alüvyal orman ekosistemidir.

Yeşilırmak Deltası’nın getirdiği alüvyonlarla oluşan ve içinde endemik bitki türlerini barındırması sebebiyle ‘tabiat koruma alanı’ ilan edilen Samsun’daki Hacı Osman Ormanı’nın ağaç varlığından bugüne kadar hiçbir eksilme olmadığı tespit edilmiş.

samsun-haciosman-ormani-3

Tekkeköy ilçesi sınırlarındaki Hacı Osman Ormanı’nın, flora açısından Türkiye’nin önemli ‘su basar’ ormanlarından biridir.

samsun-haciosman-ormani-1

“Dünya literatürüne girmiştir”

Ormanın, yok olma tehlikesi bulunan ağaç türlerini barındırdığı belirtilmektedir. Avrupa çapında çok sınırlı bir yayılışa sahip ve hızla ortadan kalkma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan eşsiz bir alüvyol orman ekosistemidir. Bu nedenle dünya literatürüne girmiştir.

samsun-haciosman-ormani-2

Dişbudak, meşe, dişbudak yapraklı kanatlı ceviz, kayacık, kayacıklar, doğu gürgeni, akçaağaç gibi önemli bitki türlerini barındırmakta. Beslenme imkânlarının elverişli olması nedeniyle pek çok hayvan türünün barınmasına da imkân sağlamakta.

samsun-haciosman-ormani

Köstebek, kaplumbağa ve gri balıkçıl gibi türler bulunmakta. Bu özelliklerin korunması amacıyla sahanın 86 hektarlık bölümü 1987 yılında ‘tabiat koruma alanı’ olarak ayrılmıştır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Samsun Haber Tasarım ve Programlama: SamsunLife