Son Dakika
24 Haziran 2018 Pazar
Samsun Gezilecek Yerler

Samsun Adıyörem Çiğ Köfte

23 Nisan 2012 Pazartesi, 01:30

Adıyörem Çiğ Köfte 2004 yılında genç girişimci Ramazan Yeni tarafından İstanbul’da kuruldu. Kısa sürede İstanbul’ un çeşitli semtlerinde bir çok şubesi açıldı. Bu benzersiz lezzeti Tüm Türkiye’ye yedirmeye kararlı olan Ramazan Usta Karadeniz’de Bir ilki gerçekleştirerek 19 Mayıs 2007’de Samsun’da ilk şubesini açtı. Adıyörem çiğ köftenin çok sevilmesi ve büyük bir ilgi görmesi üzerine Türkiye’nin dört bir yanına şubeler açılmaya ve bayilikler verilmeye başlandı. Şu an Adıyörem çiğ Köfte 15 ilde 44 şubesi ile halkımıza lezzetlerini sunmaktadır.

“Çiğköftenin Doğuş Öyküsü” Başlıklı yazıda, çiğ köftenin ilk kez HZ. İBRAHİM (S.A) zamanında şanlıurfalı bir avcının eşi tarafından yapıldığı belirtiliyor.Yıllıkta çiğ köfte ile ilgili şu bilgiler yer alıyor…

HZ.İBRAHİM(A.S) zamanında yaşayan bir avcı avladığı ceylanı eve getirerek, hanımından yemek yapmasını ister, hanımıda evde odun bulunmadığını söyler, çevrede de odun yoktur.

Zira NEMRUT, HAZ. İBRAHİM’İ(S.A) ateşe atmak için ne varsa toplatmıştır. Avcı hanımından bir çare bulmasını ister. Bunun üzerine kadın ceylanın budundan bir miktar yağsız et çıkararak, bir taş üzerinde başka bir taş ile ezmeye başlar.

Sonra ezilmiş eti bulgur, biber, tuzla karıştırarak yoğurur yeşil soğan maydonoz ekler böylece urfanın o leziz ve tadına doyum olmaz çiğ köftesi meydana gelir HZ.İBRAHİM’İN (S.A) ateşe atıldığı günden de bu hatıra kalır.

Adıyörem çiğköfte işte bu lezzeti sizlere sunmak için bir Türkiyenin bir çok yerinde adıyörem çiğ köfte salonlarını açarak bu lezzete herkesin ulaşmasını sağlamaya çalışmaktadır.

İşletme Adı  Samsun Adıyörem Çiğ Köfte
Telefon  (0362) 233 71 07
Faks  (0362)
Adres
 Karadeniz mh. Lise cad. No:14
19 Mayıs Lisesi Karşısı
İl  Samsun
İlçe  Samsun / İlkadım
Web Adres  http://www.adiyorem.com.tr/

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.