OMÜ Güreş Takımı Dünya Zirvesinde

OMÜ Güreş Takımları ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Türkmen, Güreş Takımı Antrenörü Okutman Hasan İmamoğlu, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Mustafa Çayıroğlu, Şube Müdürü İbrahim Tan ve sporcularımız Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan’ı makamında ziyaret etti. Erzurum’da düzenlenen “Üniversiteler Türkiye Güreş Şampiyonası”nda güreş takımımız dünya sıralamasında ve “Üniversitelerarası Türkiye Şampiyonası”nda 3 ayrı dalda 1.’lik elde etti.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Türkmen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Türkiye’de üniversiteler güreş müsabakaları daha önceleri yapılsa da bunlar dikkate alınamamakta, klasmanları ilk olarak ÜSF’nun kurulduğu 1996 yılından başlatılmaktadır. Bu tarihin dikkate alınması OMÜ’yü avantajlı duruma getirmiştir.

OMÜ’nün dünya güreşindeki yeri (bayanlar hariç) şu şekildedir: Türkiye GR stilinde dört takım şampiyonluğu ve dört de ikinciliği alarak klasmanda dünyada ilk sıraya yerleşmiştir. Toplamda alına 23 altının 12’si, 18 gümüşün 2’si ve 26 bronzun 10’u OMÜ öğrencileri tarafından kazanılmıştır. OMÜ bu tablo ile Moskova ve Tarkan Üniversitelerinin önünde ilk sırada yer almaktadır. LL’de 2005 Universiad’ın dışında iki takım şampiyonluğu alan Türkiye; iki 2.’lik, iki 3.’lük, bir 4.’lük ve bir de 5.’lik almıştır. Bu stilde Türkiye’nin toplamda aldığı 8 altının 4’ü, 12 gümüşün 8’i, 17 bronzun 5’i ile Colorado Springs (USA) ve Tarhan (İran) Üniversitelerin ardından Yakut (Rusya) ile birlikte OMÜ 3. sıradadır. GR ve LL toplamı ile 16 altın, 10 gümüş ve 15 bronz ile toplamda 41 madalya alan OMÜ bir kez daha “Üniversiteler Dünya Güreş Şampiyonası”nda zirvede yerini almıştır.

Sporcularımızın başarılarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Hüseyin Akan, öğrencileri tek tek kutlayarak teşekkür etti.

CEVAP VER