Samsun Gezilecek Yerler

Kemik Traşı

11 Aralık 2016 Pazar, 17:58

Kemik Traşı Her 20 Amerikalı kadından biri estetik operasyon geçiriyor. Güney Kore’de ise bu oran beşte bir ve bu yüzden Seul, dünyanın estetik başkenti.

Seul’da ameliyatlar da oldukça ucuz. Los Angeles’da sekiz bin dolara yaptırılabilecek bir burun estetiği burada iki bin ila beş bin dolar arasında yaptırılabiliyor. Yapılan prosedürler ise “şu halimi annem bile tanıyamaz” düzeyinde.

İnsanları estetik operasyonlara sevk eden reklam panoları ve kampanyalar her yerde. 2011 yılında 2545 yabancı medikal turizm için Seul’a gitti. İki yıl sonra bu rakam büyük bir artış göstererek 25 bin 176’ya yükseldi.

Geçen yıl ise sadece 25 bin 400’den fazla Çinli turist, küçük operasyonlar için Güney Kore’ye uçtu. Umuyoruz ki bu kişiler hâlâ tanınabilir haldedir.

Yapılan bazı ameliyatlar o kadar radikal ki havaalanlarındaki göçmen büroları kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Pasaport fotoğrafındaki dar çeneli adamla karşılarında duran “sung-gui”nin (Kore argosunda ‘estetik ameliyat canavarı’ anlamına gelen bir kelime) birbiriyle alakası olmayabiliyor.

Bundan dolayı Kore hastaneleri, medikal turizm amacıyla gelen kişilere estetik operasyon sertifikası veriyor.

Kuzey Kore’de ise estetik operasyonlar ideolojik açıdan aykırı bulunuyor. Hatta o kadar ki, müfettişlerin liselere baskın düzenleyip kızların göz kapaklarını herhangi bir estetik operasyon geçirip geçirmediklerini anlamak için kontrol ettiği haberleri yapıldı.

Değişmenin Üç Yolu

Burun Estetiği: Göğüsten alınan kıkırdak, düz buruna yerleştirilerek daha göze çarpan bir görüntü elde ediliyor.

Çift Çene Ameliyatı: Çok tartışılan ve oldukça acılı olan bu operasyonda çene kemiği daha ince bir çene hattı yaratmak için kesiliyor.

Blefaroplasti: “Göz kapağı ameliyatı” olarak da bilinen bu operasyon, daha ‘batılı’ gözlere sahip olmak için yaptırılıyor. Bu ve kısa bir burnu uzatmak için yapılan operasyonlar, “Kore Pop” ameliyatları olarak anılıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki Alanı Doğru Bir Şekilde Doldurunuz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Samsun Haber Tasarım ve Programlama: SamsunLife